امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


انتشار توضیح دختر قالیباف درباره ماجرای سیسمونی‌گیت خبرساز شد

روشنگری یا یک اشتباه تبلیغاتی؟

همدلی| سرویس سیاسی: یک مثالی در میان سیاسیون، همیشه و در همه رقابت‌های انتخاباتی تکرار می‌شود، اینکه “محسن رضایی” پای ثابت انتخابات است و قالیباف هم بنا بر عادت با یک سوتی و اشتباه خود را از صندلی می‌اندازد.  البته درباره حکایت اول، این بار خلاف آن ثابت شد و آقا محسن! لیدر جریان اصولگراست برای اجماع. این هم البته تبصره دارد؛ اینکه تا لحظه تنظیم این مطلب به رغم نامه نمایندگان به آقا محسن و تلاشش برای اجماع، نتیجه‌ای حاصل نشد و به نظر می‌رسد خود اصولگرایان دست به کار شده‌اند تا از دل افتراق و انشقاق به توفیق اجباری برسند. ماجرای اجماع اصولگرایان که در روزهای گذشته با موضع‌گیری‌های تند و تیز ستاد قالیباف و جلیلی همراه شده با انتشار ویدئوی جدیدی از دختر قالیباف وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد.  ویدئویی از گفت‌گو با دختر «محمدباقر قالیباف» درباره ماجرای سیسمونی گیت در فضای مجازی خبرساز شده که واکنش فعالان سیاسی از طیف‌های مختلف برانگیخته. دختر قالیباف در این ویدئوی به ظاهر تبلیغاتی که خواسته به اتهامات «سیسمونی‌گیت» پاسخ درخوری بدهد، کار را خراب‌تر کرد. نحوه بیان “مریم قالیباف” و شیوه پاسخ‌گویی او که البته بیانگر ضعف شدید تیم مطبوعاتی‌ و رسانه‌ای اوست، نشان داد محمدباقر قالیباف دچار خطای تبلیغاتی روشنی شده است؛ چرا که در وهله اول بعد از بسته شدن فضای سیاسی که به نظر می‌رسید به نفع او تمام خواهد شد، انتشار این ویدئو باز کردن دوباره صورت مسئله‌ای است که فقط در حد گره ذهنی وجود داشت. بعد از سوال “حسین‌انتظامی” درباره زندانی شدن افشاگرهای رسانه‌ای و همزمانی آن با انتخابات، قالیباف مسئله را اینطور جمع‌وجور کرد که تا به حال شکایتی از رسانه‌ها نداشته و اگر لازم باشد از آنها دفاع هم خواهد کرد، روایتی که با ارائه اسنادی از سوی برخی فعالان رسانه‌ای رد شد و آنها ظاهرا با ارائه اسنادی اعلام کردند؛ دکتر قالیباف از جمله شاکیان پرونده‌هایی علیه آنها بوده است. با این وجود بعد از برنامه‌های تلویزیونی و مناظره‌هایی که انجام شد، این مسئله تقریبا در نقطه کور رسانه‌ها قرار گرفت و سرعت روند تبلیغات، فرصت باز شدن موضوع و راستی‌آزمایی بیشتر قالیباف تقریبا از دست رفت. اما سه‌شنبه شب، ویدئوی عجیبی از اظهارات دختر قالیباف منتشر شد که هر چه پدر بافته بود پنبه کرد. نحوه بیان او در این ویدئو و شیوه دفاع از پدرش خبر ساز شد. «مریم قالیباف» دختر «محمدباقر قالیباف» بالاخره درباره ماجرای سیسمونی توضیح داد و در واکنش به اخبار منتشرشده و حواشی ایجادشده درباره سفر او به ترکیه، گفت: «بنده به ترکیه سفر کرده بودم، اما برای خرید سیسمونی نبود.»او گفت: «بنده قصد ندارم اسم این موضوع را حاشیه بگذارم، چراکه همگی موارد دروغ بود. این موارد دروغ‌هایی بود که کام ما را در برهه‌های مهمی از زندگی‌مان تلخ کرد.»
او در برنامه گفت‌وگوی صمیمی، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا قالیباف می‌توانند رئیس‌جمهوری خوبی باشند»، بیان کرد: «فکر می‌کنم این سوال را باید از مردم بپرسیم و منتظر نظر مردم باشیم. اما از نظر بنده حتماً و قطعاً. با شخصیتی که از ایشان سراغ دارم حال چه در مدیریت و چه در سایر زمینه‌های کاری و کارنامه‌ای که دارند، قطعاً و حتماً می‌توانند رئیس‌جمهور خوبی باشند.»مریم قالیباف در ادامه در رابطه با طرح برخی حواشی در چند سال اخیر و موضوع سفر به ترکیه و خرید سیسمونی از این کشور در فضای مجازی، گفت: «بنده قصد ندارم اسم این موضوع را حاشیه بگذارم، چراکه همگی موارد دروغ بود. این موارد دروغ‌هایی بود که کام ما را در برهه‌های مهمی از زندگی‌مان تلخ کرد. البته افرادی که این دروغ‌ها را مطرح کردند، محکوم شدند.»
افشاگری جدید وحید اشتری
البته همزمان با انتشار این ویدئو، وحید اشتری در افشاگری جدید خود در توئیتر با انتشار تصویری از سامانه هواپیمایی معراج،ادعا کرد: «دختر آقای قالیباف در تلویزیون گفت بنده ترکیه رفتم ولی نه برای خرید. این تصویر سامانه هواپیمایی معراج است که برای بار اول منتشر می‌کنم. خوب است ایشان توضیح دهند این ۲۹۴ کیلو بار که در آن سفر در سامانه هواپیمایی معراج به عنوان بار همراه همسر ایشان ثبت شده چیست؟ ۲۰ بسته و چمدان!»
به ترکیه رفتم، اما برای خرید نبود
مریم قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا شما به ترکیه سفر کرده بودید یا خیر»، گفت: «بله! بنده به ترکیه سفر کردم اما برای خرید نرفته بودم. این سبک دروغ‌ها مخاطبین زیادی دارند و بنده احساس می‌کنم که این دروغ‌ها به این دلیل گفته شد که شاید برخی نتوانند در رابطه با پدرم حرف‌هایی را مطرح کنند که بدین نحو مشتری داشته باشد، از این رو این افراد به خانواده وی حمله کردند. این مسئله خیلی سخت و خیلی بد است لذا در این شرایط شما در جایگاهی قرار می‌گیرید که تهمت و دروغ‌هایی درباره‌تان گفته می‌شود که خود نمی‌توانی درباره آن‌ها اظهار نظر کنی و صرفاً به این دلیل است که تو دختر آقای قالیبافی. من نمی‌دانم آیا این جرم است؟»
در همین حال دختر قالیباف در همان ویدئو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «مهم‌ترین دغدغه ذهنی قالیباف چیست؟»، تصریح کرد: «امروز شاید، موضوع معیشت، مهم‌ترین دغدغه پدرم است. البته مسائل دیگری هم هست که شاید اصلی‌ترین آن پیشرفت باشد، پیشرفت ایران.»مریم قالیباف در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا قالیباف تاکنون به مناطق محروم رفته‌اند»، گفت: «مناطق محروم همواره مورد توجه پدرم بوده است و خیلی وقت‌ها در این حوزه ما را هم با خودشان همراه می‌کنند.»او در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «اگر قرار باشد قالیباف برای تفریح و استراحت به جایی برود کجا را انتخاب می‌کند»، گفت: «معمولاً مقصد نخستین سفرهای ما، مشهد مقدس است، یعنی خانه پدربزرگ و فامیل.»
واکنش‌ها به ویدئوی جنجالی؛ آقای قالیباف!
در همین رابطه “محمدمهاجری” فعال سیاسی اصولگرا در واکنش به این ویدئو نوشت: در اوج اتفاقاتی که به سیسمونی گیت مشهور شد، کلمه‌ای در این باره ننوشتم چون ورود به حریم شخصی افراد را نامردی می‌دانم. بخاطر سکوت در این زمینه ، متهم هم شدم اما به عنوان یک پدر، حال آقای قالیباف را درک می‌کردم و چون می‌دانستم بسیاری از دوستان قدیمش او را سرزنش کردند، دوستان رسانه‌ای را از ورود به این موضوع پرهیز می‌دادم.
اینک اما مصاحبه دختر آقای قالیباف را کاری بی‌منطق می دانم. هیچ دلیلی ندارد دختر جوان او جلوی دوربین ظاهر شود و در آستانه انتخابات بخواهد جور پدر را بکشد . این کار “خانواده آزاری” است.به عنوان یک متخصص رسانه و آشنا به مدیریت افکارعمومی و بدون داوری در‌باره صحت و سقم مصاحبه دختر آقای قالیباف اطمینان می‌دهم چنین کارهایی کاملا نتیجه عکس می‌دهد. متاسفانه آقای قالیباف هرگز مشاوران سیاسی و رسانه‌ای خوبی نداشته و به همین دلیل هم در موارد مشابه همواره بازی را باخته است. اگر مشاوری فهیم در تیم او وجود داشت حتما به او می‌گفت مصاحبه دخترش با تم مظلوم نمایی ، جز آنکه شایعات و اخبار گذشته را دوباره زنده کند و همه آنها را باورپذیر و درست جلوه دهد نتیجه دیگری ندارد.
کنایه حسام الدین آشنا به مصاحبه دختر قالیباف
در همین رابطه حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در دولت دوازدهم، نیز به حواشی حضور دختر محمد باقر قالیباف در یک برنامه تلویزیونی واکنش نشان داد.آشنا نوشت: گاه سخنانِ به‌جایِ فرزندی، پدر را از فرش به عرش می‌برد. گاهی هم سخنان نابه‌جایِ فرزندی، پدر را از عرش به قالی می‌کشاند.