امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


حضور ظریف و پزشکیان در جمع پر شور مردم اصفهان

برای عقب راندن اقلیت

همدلی|  سرویس سیاسی: بعد از طوفانی که ظریف در میزگرد سیاست خارجی به پا کرد و اظهارات محکم پزشکیان درباره ضرورت رفع تحریم و گشایش‌های اقتصادی از مسیر سیاست خارجی، سه شنبه محمدجواد ظریف در توئیتی نوشت:  فردا (چهارشنبه) در جمع مردم اصفهان خواهیم بود. پزشکیان و ظریف در جریان سفر به اصفهان مورد استقبال حامیان خود قرار گرفتند. “مسعود پزشکیان” در دومین سفر استانی، صبح چهارشنبه ٣٠ خرداد ١۴٠٣، در حالی  به اصفهان رفت که چهره‌هایی چون محمدجواد ظریف، سیدرضا صالحی امیری، سیدمحمود حسینی، محسن مهرعلیزاده و مرتضی بانک او را همراهی می‌کنند.ظریف در جمع هواداران اصلاح‌طلب درباره ضرورت مشارکت سخن گفت و بارها مورد تشویق حاضران در سالن شهید نیل‌فروش‌‌زادگان دانشگاه اصفهان قرار گرفت. او گفت:‌ هیچ کسی نمی‌تواند یک ایرانی را از زندگی و از خواستن برای ایران نامید کند. هیچ‌کس نمی‌تواند یک ایرانی را تهدید کند. حرف کسانی که پیام ناامیدی را القا می‌کنند گوش نکنید؛ حرف کسانی که می‌خواهند شما را در خانه نگه دارند. «رای ندادن» رای دادن به اقلیت است.پزشکیان و هیات همراه در بدو ورود به گلزار شهدای اصفهان رفتند و به شهدای این استان ادای احترام کرد.چند نفر از فعالان محیط زیستی و کشاورزان اصفهانی، چند دقیقه‌ای درباره وضعیت ناگوار زاینده‌رود و تاثیر  آن بر فرونشست زمین، محیط زیست و معیشت کشاورزان سخن گفتند.
یکی از این معترضین خطاب به پزشکیان گفت: خیلی‌ها وعده داده‌اند و عمل نکرده‌اند و ما امیدی به وعده‌ها نداریم اما شما اهل کشاورزی و باغ‌داری هستید و می‌دانید بی‌آبی یعنی چه؟ خشک‌شدن زمین و درخت یعنی چه؟ فروش‌نرفتن محصول یعنی چه؟
یکی دیگر از اهالی اصفهان نیز گفت: شرمنده‌ایم که زاینده‌رود را خشک می‌بینید. شرمنده‌ایم که سوغاتی اصفهان شده است بیماری و آلودگی هوا و محیط زیست.کشاورزان اصفهانی شعار می‌دادند: طبیب ایران آمد، برای ایران آمد.همراهی محمدجواد ظریف، رسول خطیب فوتبالیست محبوب تیم سپاهان، محسن مهرعلیزاده استاندار سابق، مرتضی مبلغ، سیدمحمود حسینی، صالحی امیری و.... با استقبال و تشویق مداوم جمعیت روبه‌رو شد. مجری برنامه با مرور خاطرات دو دهه اخیر، از حماسه‌آفرینی اصفهانی‌ها در سال‌های ١٣٧۶ و ١٣٩٢ و ٩۶ سخن گفت.احمد صلواتیان، نماینده مردم اصفهان در دوره اول مجلس گفت: پزشکیان را نه طبیب ایران که امید ایران می‌دانم. او امید به اصلاحات را زنده کرد.
کسی نمی‌تواند یک ایرانی را نا امید کند
ظریف در جمع مردم اصفهان گفت: هیچ کسی نمی تواند یک ایرانی را از زندگی و از خواستن برای ایران نا امید کند. هیچ کس نمی‌تواند یک ایرانی را تهدید کند. حرف کسانی که پیام ناامیدی را القا می‌کنند گوش نکنید حرف کسانی که می‌خواهند شما را در خانه نگه دارند. به پزشکیان عزیز رای بدهید و ایران جدید خواهید یافت.
وی تاکید کرد: مردم این سرزمین از تاریخ و تمامیت ارضی دفاع کردند و بزرگ‌ترین فرصت هستند نباید فرصت را محدود و تهدید شمارد. نباید اجازه داد ایرانی در هرجا که حضور دارد  مقام و منزلتش پایین‌تر از دیگران باشد.وزیر امور خارجه پیشین با اشاره به اینکه ۸‌تیر بار دیگر ثابت خواهید کرد که مردم ایران را هیچ‌کس ناامید نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: حرف کسانی که پیام ناامیدی را القا می‌کنند گوش نکنید.وی با تاکید بر اینکه رای ندادن رای دادن به اقلیت است، گفت: رای ندادن پیام نیست و رای ندادن قدرت بخشیدن به اقلیت است و این اقلیت پرسر و صدا و پرگو می‌تواند ایران را به سمت شرایط ناگوار پیش ببرد.ظریف یادآور شد: من یقین دارم مردم ایران خواست کسانی که به دنبال جنگ، تحریم و فشار بر ایران هستند را گوش نمی‌کنند.حضور شما بزرگترین برگ برنده در مقابل فشار اجتماعی و زنده کردن زاینده رود خواهد بود.نباید با بانوان و دختران این سرزمین با چوب و باتوم برخورد کرد“مسعود پزشکیان” نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، در جمع پرشور هواداران خود در سالن شهید نیلفروش زاده دانشگاه اصفهان اظهار کرد: امروز برای حل مشکلاتی همچون خشکی زاینده‌رود، هوای آلوده، فرونشست، مسائل اقتصادی و... نیاز به نگاهی تازه داریم. وی ادامه داد: اگر با بیماری روبرو شویم به دنبال یک پزشک متخصص و کاردان و کاربلد می‌گردیم، برای رفع مشکلات نیز ضروری است از افراد کاربلد و کارشناسان مجرب بهره گرفته شود. پزشکیان افزود: باید کارشناس بود تا بتوان مشکلات را برطرف کرد. مشکل بیکاری در اصفهان زمانی برطرف می‌شود که درها برای ورد گردشگران باز شود، درها زمانی باز می‌شود که دیپلماسی قوی وجود داشته باشد و با دنیا ارتباطات دوستانه داشته باشیم، با قهر کردن با دنیا مشکلات کشور حل نخواهد شد. وی افزود: باید بتوانیم دیپلماسی و گفت‌وگو را در داخل و خارج کشور افزایش دهیم، با جوانان گفت‌وگو کنیم و به آنها میدان دهیم، این جوانان سرمایه‌های ارزشمند کشور هستند، نباید با بانوان و دختران این سرزمین با چوب و باتوم برخورد کرد، با تهدید نمی‌توان مردم و کشور را اصلاح کرد، با مهربانی و زبان نرم می‌توان با مردم صحبت کرد. با چوب و باتوم نمی‌توان و نباید با مردم گفت‌وگو کرد، با دستور و تهدید نمی‌توان مردم را وادار به کاری کرد.
یاد بگیریم با جوانان چگونه گفت‌وگو کنیم
 نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اضافه کرد: باید یاد بگیریم با جوانان به زبان منطق حرف بزنیم، جوانان آینده این کشور هستند، نباید بگذاریم سرمایه ها به این راحتی از دست بروند جوانان این کشور را نباید به عنوان تهدید تلقی کرد، این جوانان سرمایه‌های بزرگ این مملکت هستند و باید به آنها میدان داد، امروز از همه مردم می‌خواهم که اگر به دنبال تغییر هستند پای صندوق‌های رأی بیایند و برای تغییر تلاش کنند. وی اضافه کرد: اگر مشکلاتی همچون خشکسالی، فرونشست، خشکی زاینده‌رود، آلودگی هوا و... تا چند سال آینده برطرف نشود و فکری برای رفع آنها نکنیم در آینده نمی‌توان در اصفهان و تهران زندگی کرد. پزشکیان افزود: برای حل مشکلات نیاز به اقدامات کارشناسی و علمی است و نمی‌توان مسائل را با نگاه باندی و جناحی و حزبی برطرف کرد، باید به افراد توانمند و کارشناس اعتماد کرد، زیرا هر مشکلی نیاز به کارشناس خود دارد. وی گفت: اجازه نخواهیم داد حقوق مردم، کشاورزان، صنعتگران، جوانان، بانوان، مذاهب و... از بین برود، امروز فیلترینگ راه‌حل رفع مشکلات نیست، ما باید صدای مظلومان باشیم و برای تغییر تلاش کنیم.پزشکیان گفت:[تحریم‌های] شعب ابی طالب در صدر اسلام، ۳ سال طول کشید نه ۴۰ سال! ضمن اینکه پیامبر، اصحاب آن حضرت و همه مردم در تحریم، گرسنگی و انواع سختی ها قرار داشتند؛ نه مثل حالا که قاطبه مردم در شعب ابی طالب قرار دارند اما عموم مسئولان و خانواده های آنها، مدافعان تحریم و کاسبان تحریم در قلعه های امن، در ناز و نعمت زندگی می کنند و از مردم انتظار دارند تا ابد در شرایط سخت زندگی کنند.