امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


کشف جمجمه انسان یک میلیون ساله در چین

در حین انجام کاوش در استان مرکزی هوبی (چین)، تیمی از محققان وابسته به مؤسسه بقایای فرهنگی و باستان‌شناسی استان هوبی، جمجمه کاملی را پیدا کردند که تشخیص دادند متعلق به انسانی باستانی بوده که تقریباً یک میلیون سال پیش، در دوران «پلیستوسن میانه» زندگی می‌کرده است. به گفته باستان‌شناسان، این جمجمه فوق‌العاده کمیاب و ارزشمند است. در حالی که پیش از این بار‌ها استخوان‌های فسیل شده از انسان‌های باستانی یافت شده بود، اما این کامل‌ترین جمجمه باستانی انسان است که کشف شده است و قدمت آن به زمان بسیار دور باز می‌گردد. 
روزنامه محلی چین گزارش داده که این جمجمه فسیل شده در محوطه باستانی «Xuetang Liangzi» در شهر شیان حفاری شده و این جمجمه متعلق به گونه‌ای از انسان تباران به نام «هومو ارکتوس» (راست قامتان) است که برای اولین بار حدود دو میلیون سال پیش روی زمین ظاهر شدند. 
پیش از این، دو جمجمه از انسان‌های راست‌قامت در یک محوطه در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ میلادی کشف شده بود، اما این جمجمه‌ها تحت تاثیر فشار ناشی از فرآیند فسیل شدن آسیب جدی دیده بود. باستان‌شناسانی که این جمجمه باستانی را کشف کرده‌اند با دقت مشغول کارند که به این فسیل فوق‌العاده کمیاب و ارزشمند آسیب نرسانند و تاکنون به اندازه‌ای حفر کرده‌اند تا نیمه بالایی سر ظاهر شده و انتظار می‌رود که حفاری تا ماه نوامبر برای خارج کردن کامل جمجمه از زمین ادامه یابد و از آنجایی که جمجمه کامل و به خوبی حفظ شده است، دانشمندان امیدوارند بتوانند درباره تاریخچه تکاملی راست‌قامتان در شرق آسیا اطلاعات بیشتری کسب کنند. همچنین این جمجمه می‌تواند داده‌های بسیار خوبی در مورد حجم مغز این انسان‌تبار‌های منقرض شده و تغییرات منطقه‌ای بین نسخه‌های مختلف این گونه (از طریق مقایسه با فسیل‌های هومو ارکتوس یافت شده در سایر نقاط جهان) در اختیار محققان قرار دهد.