«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2271
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


مدرسه عمادیه گرگان از گذشته تا امروز

مدارس تاریخی بسیار زیادی در ایران وجود دارد که به دلیل قدمت و معماری خاص بناها همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌اند. در واقع وجود مدارس تاریخی در ایران نشان‌دهنده قدمت علم در کشور ایران است. 
مدرسه عمادیه گرگان یکی از مدرسه‌های قدیمی است که دارای شهرت زیادی است. مدرسه عمادیه گرگان در زمان شاه اسماعیل صفوی در سال 952هجری قمری توسط حسین استرآبادی تاسیس شده است. 
این مدرسه با نام‌های «مدرسه دروازه نو» و «مدرسه آقا حسین عمادیه» نیز شناخته شده است. مدرسه عمادیه دارای 4ایوان در طبقه دوم و حجره‌هایی در ساختمان طبقه اول می‌باشد. ایوان‌های این مدرسه در چهار سمت شرق، غرب، شمال و جنوب قرار دارد. در بالای طبقه دوم این مدرسه نیز یکی گند چوبی کوچک به عنوان جایگاه موذن وجود دارد. با توجه به اهمیت این مدرسه کهن در میان میراث فرهنگی ایران، بارها مرمت شده است. مساحت مدرسه عمادیه 1550متر مربع است، سایر قسمت‌های این مجموعه نیز شامل گورستان، آب انبار، مسجد گلشن، تعدای دکان و... است. معماری این مدرسه به گونه‌ای است که تمامی ناصر ساختمان به صورت قرینه ساخته شده و جلوه‌ای زیبا به ظاهر ساختمان بخشیده است. گرگان یکی از شهرهای سرسبز و دیدنی در شمال کشور است. در این شهر علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، مکان‌های تاریخی از جمله مدرسه عمادیه گرگان وجود دارد. این جاذبه تاریخی همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. برای بازدید از مدرسه عمادیه گرگان باید به بافت قدیمی گرگان بروید. این مدرسه در خیابان امام خمینی گرگان واقع شده و از سمت غرب به خیابان شهید رجایی و از سمت غرب به بازار نعلبندان گرگان دسترسی دارد. ورودی این مدرسه یک راهروی مسقف با تیرهای چوبی است که با ورود به این مدرسه یک ساختمان دو طبقه با اجزایی متقارن و حیاط مستطیلی شکل به چشم می‌خورد. قبل از در ورودی مدرسه نشیمنگاه‌هایی جهت استراحت وجود دارد و با عبور از در مدرسه اولین چیزی که به چشم می‌خورد، ایوان شرقی ساختمان است. بازدید از این مدرسه تاریخی، حس خوبی برای بازدید کنندگان القا می‌کند زیرا این مدرسه نمادی از معماری کهن و رواج علم و دانش در میان ایرانیان باستان است.