«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2271
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


استفاده حدود ۲۱ درصدی از ماسک در کشور

طبق اعلام وزارت بهداشت، میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور تا هفته منتهی به ششم مهر ماه، ۴۳ درصد بوده و میانگین استفاده از ماسک نیز در کشور به حدود ۲۱ درصد رسیده است.
طبق اعلام وزارت بهداشت، بر اساس آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی در کشور،  طی یک هفته اخیر تا هشتم مهر ۱۴۰۱، هیچ شهری با شرایط بسیار پرخطر در لیست شهرهای قرمز قرار نداشته است. همچنین تعداد شهرهای نارنجی ۱۶، تعداد شهرهای زرد ۲۰۰ و تعداد شهرهای آبی نیز ۲۳۲ شهر، برآورد شده است.
در عین حال براساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، به بالغ بر ۳۳.۰۲ درصد رسیده است.
در عین حال میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۳۰ شهریور تا ششم مهر ماه  ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۳.۸۸ درصد بوده است. در این شاخص بیشترین میزان رعایت در استان همدان ۶۲.۳۵ درصد و کمترین میزان رعایت هم در استان هرمزگان با ۲۹.۵۵ درصد بوده است.
همچنین میانگین رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور از ۲۳ شهریور تا ششم ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۳.۸۸ درصد بوده است که استادیوم‌ها با ۹۳.۹۴ درصد بیشترین میزان رعایت و رستوران‌ها با ۴۲.۰۶ درصد کمترین میزان رعایت را در این شاخص داشته‌اند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی استان‌های کشور از ۳۰ شهریور تا ششم مهر ماه بالغ بر ۲۱.۳۶ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت در استان البرز با ۳۵.۷۲ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به یزد با ۱۱.۳۰ درصد بوده است.
همچنین میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی کشور از  ۲۳ شهریور تا ششم مهر ماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۱.۳۶ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به فرودگاه‌ها با ۶۷.۳۴ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به مراکز تفریحی با ۱۷.۰۱ درصد است.
میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز از ۳۰ شهریور تا ششم مهر ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۹۰ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت مربوط به استان آذربایجان غربی با ۵۱.۱۴ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به استان یزد با ۱۶.۹۷ درصد بوده است.همچنین میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی کشور از ۲۳ شهریور تا ششم ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۹۰ درصد بوده که فرودگاه‌ها با ۷۴.۲۹ درصد بیشترین میزان رعایت و پایانه‌های مسافربری درون‌شهری با ۲۴.۸۶ درصد کمترین میزان رعایت پروتکل فاصله‌گذاری را داشته‌اند.
میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۳۰ شهریور تا ششم مهر ماه ۱۴۰۱، ۴۴.۵۸ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت مربوط به استان همدان با ۸۰.۷۷ درصد و کم‌ترین میزان رعایت مربوط به استان هرمزگان با ۲۴.۵۸ درصد بوده است.
همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور از ۲۳ شهریور تا ششم مهر ماه ۱۴۰۱، ۴۴.۵۸ درصد بوده است. سالن‌های سینما با ۹۴.۴۴ درصد رعایت تهویه مناسب در بالاترین سطح رعایت و کارگاه‌ها و صنایع کوچک با ۴۳.۰۵ درصد در قعر رعایت این پروتکل قرار دارند.
در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۳۰ شهریور تا ششم مهر ماه ۱۴۰۱، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۱۴۷۹۹۴ مورد بازرسی انجام شده است.
همچنین طی این مدت تعداد ۲۸۱۷۰ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۴۸۸ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.
بنابر آخرین اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۵۴۹ هزار و ۵۸۶ نفر رسید. همچنین مجموع جان‌باختگان این بیماری، به ۱۴۴ هزار و ۴۳۹ نفر رسید. در شبانه‌روز گذشته ۴۰۰ بیمار کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و در این بازه زمانی ۱۰ نفر نیز جان خود را از دست دادند.
همچنین تا کنون ۶۵ میلیون و ۸۷ هزار و ۶۶۷ نفر دُز اول، ۵۸ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۶۹۰ نفر دُز دوم و ۳۱ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۷۰۸ نفر، دُز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۵۴ میلیون و ۸۰۷ هزار و ۶۵ دُز رسید.
همچنین در حال حاضر هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز نیست و ۱۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۰۰ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.