چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2120
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

روایت یک وکیل از سکوت تاج‌زاده در دادگاه

درحالی‌که روز شنبه خبرگزاری قوه قضاییه جزییاتی از نحوه برگزاری دادگاه سید مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب منتشر کرد و اعلام کرد که وی وکلای خود را نپذیرفت، یکی از این وکلا توضیحاتی دراین‌باره ارائه کرد که با خبر فوق متفاوت است. 
در خبر منتشرشده از سوی خبرگزاری قوه قضاییه آمده است: جلسه رسیدگی به اتهامات مصطفی تاج‌زاده با سه عنوان اتهامی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد. در این جلسه که به ریاست قاضی صلواتی تشکیل‌شده بود نماینده دادستان کیفرخواست متهم را که در ۳۶صفحه تنظیم‌شده بود و حاوی قرائن و شواهد متعددی از اقدامات تاج‌زاده علیه امنیت ملی بود قرائت کرد. در کیفرخواست صادر شده علیه تاج‌زاده سه عنوان اتهامی ازجمله اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی با ذکر مصادیقی پیرامون هر کدام از این عناوین اتهامی اعلام شده است. پس از قرائت کیفرخواست، رئیس دادگاه از متهم خواست به سؤالات مطرح شده پاسخ دهد و در خصوص اتهاماتی که با ذکر مصادیق و مستندات به وی واردشده توضیح دهد و از خود دفاع کند که تاج‌زاده پاسخگو‌ نبود. پس‌ازاین، قاضی صلواتی با توجه به تفهیم اتهام متهم و امتناع تاج‌زاده از پاسخگویی به سؤالات دادگاه به وی فرصت دفاع آخر را داد که تاج‌زاده مجدداً سخن یا دفاعی را مطرح نکرد و در نتیجه رئیس دادگاه ختم رسیدگی را اعلام کرد تا در مهلت قانونی مقرر نسبت به صدور رأی اقدام نماید.
این خبرگزاری به همراه برخی دیگر از خبرگزاری‌ها مانند ایرنا و فارس درباره وضعیت وکالت تاج‌زاده نیز نوشت: قابل‌ذکر است وکیلی به نام آقای پوربابایی که پیش‌ازاین نیز وکالت تاج‌زاده را بر عهده داشته برای قبول وکالت متهم به بازداشتگاه اوین مراجعه کرده که پس از ملاقات با تاج‌زاده با مخالفت وی برای انجام وکالتش مواجه شده بود؛ اما هوشنگ پوربابایی؛ وکیلی که در خبر فوق از او نام‌برده شد روایت دیگری دارد.
 او در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین با اشاره به خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه «تاج‌زاده اعلام کرده پوربابایی وکیل او نیست» گفت: خبر به‌گونه‌ای منتشرشده که انگار آقای تاج‌زاده بنده را به‌عنوان وکیل پرونده نپذیرفته است، درحالی‌که ایشان اعلام کرد با توجه به‌ اینکه از حق ملاقات با وکیل و ارائه دفاع صرف‌نظر کرده‌اند و اساساً قصد دفاع ندارند، بنابراین وکیل هم نخواهند داشت. او ادامه داد: این دو مقوله با هم تفاوت دارد. تاج‌زاده به‌هیچ‌عنوان اعلام نکرده بنده یا سایر وکلا را نمی‌پذیرد، بلکه بنا به دلایلی مشخص از دفاع صرف‌نظر کرده‌اند، اما در برخی رسانه‌های خاص بدون توجه به این مستندات، تلاش می‌شود واقعیت جعل شود. پوربابایی گفت: معتقدم باید اجازه داده شود، موضوع در بستری شفاف، ذیل قانون بررسی شود. ایجاد چنین حاشیه‌هایی به‌جز اینکه باعث التهاب بیشتر افکار عمومی شود و اعتماد آنان را به برخی رسانه‌ها خدشه‌دار سازد، فایده‌ای نخواهد داشت.