فهم گفت‌وگو؛ مقدم بر انجام آن
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2074
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

ولخرج‌ترین دولت ایران به روایت صندوق بین‌المللی پول

همدلی| آمارهای صندوق بین‌المللی پول از شیب تند هزینه‌های دولت قبل در ایران به سمت بالا حکایت دارد و این دولت را ولخرج‌ترین دولت ایران از سال ۱۹۹۰ به این‌سو معرفی‌ می‌کند. به گزارش ایرنا، بررسی آمار منتشرشده توسط صندوق بین‌المللی پول از میزان هزینه‌کرد دولت‌های ایران طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۱ نشان  می‌دهد دولت قبل به لحاظ ریالی ولخرج‌ترین دولت ایران طی این سال‌ها بوده و هزینه‌کرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱ با شیب تندی افزایش‌یافته است.
در حالی هزینه‌های دولت ایران در سال پیش از آغاز فعالیت دولت یازدهم ۱۴۱هزار میلیارد تومان بوده است این رقم در سال پایانی فعالیت دولت دوازدهم به ۷۶۱هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ یعنی طی هشت سال هزینه کرد دولت در ایران حدود ۵.۵برابر شده است. بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول، طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ شاهد روند افزایشی نسبتاً منظمی در هزینه‌های دولت قبل بوده‌ایم اما در دو سال پایانی فعالیت این دولت جهش قابل‌ملاحظه‌ای در رقم هزینه‌های دولت ثبت‌شده است. بر اساس این گزارش در سال ۲۰۲۰ هزینه‌های دولت ایران با رشد ۳۵درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه‌ می‌شود و به ۵۱۳هزار میلیارد تومان‌ می‌رسد. در سال ۲۰۱۹ هزینه‌های دولت ایران ۳۷۹هزار میلیارد تومان اعلام‌شده بود. به‌رغم رشد قابل‌توجه ۳۵درصدی هزینه‌های دولت دوازدهم در سال ۲۰۲۰، میزان هزینه‌های این دولت در سال ۲۰۲۱ نیز رشد قابل‌توجه ۴۸درصدی را تجربه‌ می‌کند و به ۷۶۱هزار میلیارد تومان‌ می‌رسد.
میزان هزینه‌های دولت ایران در سال ۲۰۱۴، ۱۷۳هزار میلیارد تومان، در سال ۲۰۱۵، ۱۹۷هزار میلیارد تومان، در سال ۲۰۱۶، ۲۴۵هزار میلیارد تومان، در سال ۲۰۱۷، ۲۸۶هزارمیلیارد تومان و در سال ۲۰۱۸ نیز ۳۲۹هزار میلیارد تومان اعلام‌شده است.