احساسِ «دورافتادگی»
حسن دادخواه (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2032
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


پدر شکارچی مقتول در مقابل دادگاه «برومند نجفی» را به گلوله بست

پایان امیدها برای نجات یک محیط‌بان

همدلی|  فرمانده یگان محیط‌زیست از کشته شدن محیط‌بان برومند نجفی با شلیک گلوله بعد از جلسه دادگاه توسط پدر مقتول خبر داد. جمشید محبت خانی، فرمانده یگان محیط‌زیست از کشته شدن محیط‌بان برومند نجفی در جریان برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اعاده دادرسی پرونده‌، توسط پدر فرد مقتول و در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه، خبر داد و با اشاره به اینکه این جنایت بعد از خروج محیط‌بان برومند و در جریان انتقالش به زندان رخ داد، گفت: پدر مقتول فراری است. دو سال پیش در شامگاه 14مرداد سال 99، ساعت 9ونیم شب بود که حضور تعدادی شکارچی غیرمجاز در منطقه حفاظت‌شده بیستون کرمانشاه به مسئول منطقه اعلام شد.
بعد از دریافت این خبر محیط‌بان و مدیر حراست اداره کل، برای بررسی شرایط به منطقه مراجعه کردند که با یک دستگاه خودروی پراید حامل شش مظنون به شکار غیرمجاز در حال خروج از منطقه مواجه شدند. بعد از اعلام ایست و عدم تمکین راننده خودرو به این فرمان و تلاش برای زیر گرفتن یکی از آن‌ها، تیر اسلحه برومند نجفی، محیط‌بان به‌جای برخورد با لاستیک، به سر یکی از سرنشینان به نام یوسف فلاحی برخورد کرد و در اثر خونریزی زیاد، منجر به فوت او شد. بعدازاین حادثه برومند نجفی نیز مثل دیگر محیط‌بانانی که در حین انجام‌وظیفه و حفاظت از محیط‌زیست مرتکب قتل شده بودند به زندان افتاد. پس از رسیدگی قضایی به این پرونده، حکم قصاص این محیط‌بان از سوی شعبه سه دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه صادر و ابلاغ شد و علی‌رغم پیگیری‌های فراوانی که خصوصاً از سوی وکلای مربوطه انجام شد تا در حکم تغییری ایجاد شود، در نهایت این حکم قصاص تایید و ابلاغ شد. به‌رغم تصویب قانون «حمایت قضایی و بیمه‌ای از مأموران یگان حفاظت از محیط‌زیست و جنگلبانی» در سال‌های گذشته و قانونی شدن «به‌کارگیری سلاح توسط مأموران نیروهای مسلح در موارد ضروری»، این‌که محیط‌بان در چه شرایطی بوده که مجبور به استفاده از سلاح شده‌اند دشوار است. برومند نجفی از جمله مواردی است که به‌رغم تلاش سازمان حفاظت از محیط‌زیست برای نجات او از حکم قصاص، سال گذشته توسط دادگاه به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شد. بااین‌حال تلاش‌ها برای نجات این محیط‌بان ادامه یافت. اسفندماه سال گذشته، سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط‌زیست از درخواست تجدیدنظر مسئولان محیط‌زیست نسبت به‌حکم برومند نجفی خبر داد. او همچنین اقدامات حقوقی مرتبط با ایرادهای پرونده را تا حصول نتیجه مطلوب ارزیابی کرد و گفت: اقدام‌های بعدی توسط وکلای سازمان حفاظت محیط‌زیست در حال پیگیری است. در این مدت مسئولان دادگستری و محیط‌زیست نیز برای جلب رضایت اولیای دم از چهره‌های ملی، محلی و ریش سپیدان کمک می‌گرفتند اما اولیا دم رضایت ندادند تا آنکه اردیبهشت‌ماه امسال خبر پذیرفته شدن اعاده دادرسی پرونده برومند نجفی توسط دیوان عالی کشور اعلام شد و امیدها برای حفظ جان این محیط‌بان قوت گرفت.
اما روز گذشته فرمانده یگان حفاظت از محیط‌زیست از انتقام خونین پدر مقتول از برومند نجفی خبر داد و گفت: با وجود تلاش‌های زیادی که در یک سال گذشته برای شکسته شدن رأی اعدام محیط‌بان برومند نجفی انجام داده بودیم و باوجوداینکه پرونده به مرحله اعاده دادرسی رسیده بود و بسیار امیدوار بودیم که این رأی شکسته شود، متأسفانه صبح دیروز شنبه پدر فرد مقتول، محیط‌بان نجفی را به قتل رساند.
او گفته: به گواه شاهدان عینی، آقای فلاحی امروز در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه، بلافاصله بعد از پایان جریان دادگاه اعاده دادرسی، باوجوداینکه ابتدا خودش در دادگاه حضور داشت، از مجتمع قضایی خارج می‌شود و به‌سرعت با یک اسلحه کلاشینکف به مقابله مجتمع بازمی‌گردد و محیط‌بان نجفی را به رگبار می‌بندد. آقای فلاحی 12 تا 15گلوله به‌طرف محیط‌بان نجفی شلیک کرده و این محیط‌بان نیز در دم جان‌باخته است. متأسفانه قاتل محیط‌بان نجفی فعلاً متواری است. پرونده برومند نجفی در حالی بسته شد که حمایت قانون از آن‌ها با اماواگرهایی همراه است‌. پیش از برومند نجفی، اسد تقی زاده و سعید مومیوند در حین انجام‌وظیفه از سلاح خود استفاده کرده بودند که منجر به کشته شدن دو شکارچی غیرمجاز شده بود. خوشبختانه باوجودآنکه دادگاه هر دو محیط‌بان را به اعدام محکوم کرده بود هر دو از قصاص رهایی پیدا کردند. مورد این دو محیط‌بان به قانونی منجر شد که بازهم نتوانست پشت‌وپناه محیط‌بانانی مثل برومند نجفی باشد. اگر این‌گونه نبود، او در راه دادگاه مجددی که آن نیز به‌سختی فراهم شد به قتل نمی‌رسید.