«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2263
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


استیضاح فاطمی امین به ایستگاه هیات رئیسه رسید

ادعای متقابل وزیر و مجلس درباره فشار

همدلی| با وجود تأکید جمع قابل‌توجهی از نمایندگان مجلس هنوز بهارستان موفق نشده حتی یکی از وزرای کابینه رئیسی را هم استیضاح کند. تقاضای رسمی و علنی برای استیضاح وزیر صمت هم حالا نمایندگان را در تنگنا قرار داده است. برخی می‌گویند وزیر با متوسل شدن به شیوه‌های مختلف تلاش می‌کند که این استیضاح به سرانجام نرسد. برخی نیز نمایندگان را در مظان اتهام قرار می‌دهند و می‌گویند نمایندگان با وعده وعیدهای وزیر عقب‌نشینی کرده‌اند. بااین‌حال دیروز یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: «وزرای صمت، کشور، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی از وزرایی هستند که درخواست استیضاحشان به هیات‌رئیسه مجلس آمده است.»
حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در سیزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره استیضاح وزیر صمت تصریح کرد: «تا به الآن ۵تقاضا برای استیضاح وزرا آمده است که مورد اول آن وزیر صمت است که البته دو دسته امضا آمده بود که برای بررسی به کمیسیون ارجاع داده شد و هنوز از عدد نیفتاده و نیاز است کمیسیون این هفته بررسی‌ها را انجام دهد و زمانی که در صحن اعلام وصول شد حتی اگر عدد آن کم شود از دستور خارج نخواهد شد.»
دیروز همچنین لطف‌الله سیاهکلی، نماینده قزوین از جمله نمایندگان پیگیر استیضاح وزیر صمت در جلسه صحن علنی مجلس طی تذکر شفاهی گفت: «با اعلام وصول استیضاح وزیر صمت هجمه شدیدی علیه نمایندگان ایجاد شده است تا امضای خود را پس بگیرند.»
به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: «در رسانه‌های مختلف به انحای مختلف نمایندگان را متهم می‌کنند؛ به‌عنوان نمونه یک خبرگزاری و برخی فعالان فضای مجازی تهمت‌های بی سند و مدرکی را علیه نمایندگان مطرح کردند. در همین راستا از هیات رئیسه درخواست می‌کنم از شأن مجلس دفاع کنند؛ چراکه استیضاح حق نمایندگان است. باید با خبرگزاری متخلف مطابق قانون برخورد شود؛ چراکه در تمام ادوار و در همین مجلس نیز استیضاح انجام‌شده است؛ حالا اینکه استیضاح وزیر صمت چه قباحتی دارد که این‌همه هجمه علیه مجلس راه افتاده است نمی‌دانم.»
به گزارش باشگاه خبرنگاران، وزیر صمت صبح دیروز در جلسه کمیسیون اصل نود مجلس با تأیید خبر فارس مبنی بر اعمال فشارها و درخواست‌های برخی نمایندگان تأکید کرده که زیر بار فشارها برای انتصاب نامعقول نمی‌رود.
جواد حسینی کیا، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: «پس از بررسی و صحت ادعای وزیر مبنی بر دریافت پیامک تهدیدآمیز از سوی نمایندگان مجلس، این موضوع به شورای نگهبان و نیروهای اطلاعاتی منتقل می‌شود و دستگاه‌های نظارتی به آن ورود خواهد کرد. اگر ادعای وزیر صمت اشتباه بوده و نمایندگان چنین کاری انجام نداده باشند، باید درباره علت این ادعا پاسخ دهد؛ آقای فاطمی امین باید با ارسال نامه به وزارت اطلاعات، اسامی نمایندگان تهدیدکننده را اعلام کند.»
اما ماجرا به این ختم نشد و دیروز جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار بررسی ادعاهای صورت گرفته در مورد اعمال فشار خارج از قانون چند نماینده مجلس به وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره انتصاب برخی افراد در شرکتی خاص و ارتباط احتمالی این موضوع به مسئله پیگیری استیضاح وزیر صمت، خواستار بررسی صحت‌وسقم این موضوع شدند.
به گزارش فارس، در این نامه آمده است: «پیرو انتشار خبر اعمال فشار خارج از قانون چند نماینده مجلس به وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره انتصاب برخی افراد در شرکتی خاص و ارتباط احتمالی این موضوع به مسئله پیگیری اعلام وصول و انجام استیضاح ایشان در هیات رئیسه مجلس، خواهشمند است با قید فوریت دستور فرمایید هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، جهت دفاع از کیان خانه ملت و حفظ انقلابی ماندن مجلس، بررسی صحت‌وسقم این ادعا را بررسی و نتیجه را در اسرع وقت و پیش از بررسی احتمالی استیضاح در صحن علنی اعلام نماید.»
بااین‌حال همچنان برخی نمایندگان از وزیر صمت دفاع می‌کنند. دیروز حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: «قرار است فردا جلسه کمیسیون صنایع مجلس درباره استیضاح وزیر صمت برگزار شود.»
به گزارش فارس، وی افزود: «با توجه به این‌که وزیر گزارش‌هایی از عملکرد خود آماده کرده است و پاسخ‌های قانع‌کننده برای سؤالات ارائه‌شده، به‌احتمال‌زیاد استیضاح وزیر صمت از دستور کار خارج شود.»