احساسِ «دورافتادگی»
حسن دادخواه (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2032
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


آیت‌الله جنتی در دیدار اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس:

من ‌هم نگران گرانی شدم

همدلی|  آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان روز گذشته در دیدار با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که او هم نگران وضعیت گرانی و اقتصادی مردم شده است. این اظهارنظر دبیر شورای نگهبان از چند جهت حائز اهمیت است. یکی اینکه به‌هرحال او به‌عنوان دبیر مرجع احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، از اولین کسانی است که به نمایندگان مجلس و روسای جمهور رأی داده و از این منظر می‌گوید که به‌هرحال او هم که در این وضعیت شریک است، نگران مردم شده است.
دیگر اینکه آیت‌الله جنتی معمولاً در موارد متعددی در هنگامی‌که گرانی و تورم مردم را ناراحت کرده بود، بیشتر از آنکه به دولتمردان انتقاد کند، از مردم می‌خواست تحمل کنند. به‌طور مثال او در سال 93 در یکی از خطبه‌های نماز جمعه با بیان اینکه مشکلات موجود برطرف خواهد شد، اظهار کرد: «برای برطرف شدن مشکلات موجود قدری مقاومت و تحمل سختی‌ها لازم است. ممکن است در بین راه سختی‌هایی باشد اما این سختی‌ها را می‌توان تحمل کرد و مردم نیز این سختی‌ها را تحمل می‌کنند.»
وی ادامه داد: «ممکن است زمانی فرابرسد که ما روزی دو وعده غذا بخوریم؛ چه اشکالی دارد حتی اگر شرایط بدتر شود ما روزی یک وعده غذا بخوریم همان‌طور که الان نیز برخی روزی یک وعده غذا می‌خورند؛ مردم ما تاب و تحمل را دارند چرا که گرسنگی کشیدن بدتر از داغ از دست دادن عزیزان و جوانان نیست؛ آیا آن کسی که جوان و عزیزش را داده است حال برای انقلاب، اسلام و نظام حاضر نیست قدری گرسنگی بخورد؟»
 او البته در سال 96 در دولت دوم روحانی به گرانی‌ها اعتراض کرده بود و حتی اعتراض را حق مردم می‌دانست. دبیر شورای نگهبان در نشست رسمی گفت: « وضعیت معیشتی مردم بسیار بد است و باید صدای مردم را شنید و با مردم هم‌صدا شد و خود را از مردم جدا نكرد. وضعیت معیشتی مردم بسیار بد است. من وارد این مسائل نمی‌شوم زیرا كاری هم از دستم برنمی‌آید ولی فقط غصه می‌خورم. ناراحتم وقتی غذا می‌خورم كه چرا ما دستمان به دهانمان می‌رسد ولی برخی دستشان به دهانشان نمی‌رسد.»
آیت‌الله جنتی با طرح این سؤال كه چرا مسئولین كاری نمی‌کنند عنوان كرد: «باید مسئولان با وضع فقیرانه زندگی كنند تا آن فقیر از غصه دق نكند. وقتی فاصله طبقاتی زیاد باشد همین فقرا در خیابان راه می‌افتند و سروصدا می‌کنند و نمی‌توانند زندگی را تحمل كنند. ما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم كه صدای كسی درنیاید. باید صدای آن‌ها هم بلند باشد اما طبق موازین قانونی باید اعتراض كنند.»
جنتی روز گذشته خطاب به اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که با او دیدار داشتند، گفت: «عمده مشکل مردم، مسئله معیشت است. وضعیت گرانی‌ها برای مردمی که درآمد کمی دارند یا درآمدی ندارند، معضلی است که باید برای آن راه‌حلی جستجو کرد؛ مجلس هم خوشبختانه در این زمینه در حال فعالیت است لذا کاری کنید که مردم به شما خوش‌بین باشند و همان‌طور که با خوش‌بینی به شما رأی دادند و شما را قبول کردند، این خوش‌بینی باید ادامه داشته باشد.»
وی با تأکید بر تبیین دلایل گرانی‌ها و برنامه‌های مسئولان برای کنترل تورم افزود:«دلایل مشکلات اقتصادی را به مردم بگویید و برنامه‌ها و اقداماتی که برای رفع مشکلات اقتصادی در دستور کار است را تبیین کنید، مردم باید بدانند که شما نسبت به ریشه مشکلات اقتصادی آگاهید و برای رفع آن تلاش می‌کنید. مردم ما نجیب و قانع هستند ولی نگران‌اند و بنده هم نگران گرانی‌ها هستم و می‌دانم شما هم با مردم همدرد هستید؛ مردم اگر بدانند که تدابیر مسئولان حل‌کننده مشکلات است، آرامش پیدا می‌کنند و برای رفع مشکل به کمک دولت و مجلس می‌آیند.»