همدستی خودسرها با کرونا
عادل جهان‌آرای ( روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1543

همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تاسیس موزه هنرهای معاصر

اصفهان نسخه مجسمه «فضانورد افتاده» را دریافت کرد

همدلی| اصفهان-خبرنگار همدلی:همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تاسیس موزه هنرهای معاصر، اصفهان به عنوان اولین شهر آسیایی نسخه مجسمه «فضانورد افتاده» را که نسخه اصلی آن روی ماه قرار دارد، دریافت کرد. به گزارش اداره ارتباطات رسانه‌‌‌ای شهرداری اصفهان، همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تاسیس موزه هنرهای معاصر اصفهان و نیز چهل و نهمین سال قرار گرفتن مجسمه «فضانورد افتاده» اثر پاول فون هویدونک، هنرمند بلژیکی، نسخه‌‌‌ای از این مجسمه در موزه هنرهای معاصر به نمایش گذاشته شد.
سخه مجسمه از 12 تیرماه برای بازدید هنرمندان و مردم به نمایش گذاشته شده و تا 17 مرداد در موزه هنرهای معاصر به نمایش گذاشته می‌شود.
با توجه به این‌که از مجسمه فضانورد ادیشن‌هایی تولید شده به موزه‌های دنیا اهدا می‌شود، ادیشن «017» از این مجسمه سال 97 از سوی مدیران شرکت بین‌المللی هنر و فرهنگ طی پروژه‌ای به نام «انسان، هنر، کهکشان» به موزه هنرهای معاصر اصفهان اهدا شد که نماد انسانی بدون سن، جنسیت و نژاد است. اصفهان نخستین شهر آسیایی است که این مجسمه را در اختیار دارد.
نمونه اصلی این مجسمه آلومینیومی ۸۵ میلی‌متری در آگوست سال ۱۹۷۱ توسط فضاپیمای آپولو ۱۵ به فضا فرستاده شد و بر روی کره ماه قرار گرفت.
ایده گذاشتن یکی از کارهای هویدونک در فضا توسط فضانوردان از سوی لوئیز داچمن (کارمند گالری وادلی نیویورک) مطرح شد. بر همین اساس پاول به همراه لوئیز به دیدن سه فضانورد آپولو ۱۵ رفتند و پیشنهادشان را مطرح کردند. آنها نیز موافقت‌شان را با این کار اعلام کردند و اینگونه پای مجسمه آلومینیومی فضانورد افتاده در سال ۱۹۷۱ به سطح ماه رسید و همان‌جا ماندگار شد.