کرونا، محرم و یک حق‌الناس بزرگ
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1478

انتخاب نرگس آبیار و سمیرا مخملباف حاشیه‌ساز شد

صف‌آرایی سیاسی بر سر عضویت ایرانی‌ها در آکادمی اسکار

همدلی| سارا حیدرنژاد| دو روز قبل اعلام شده بود که چهار ایرانی به عنوان داور به آکادمی اسکار اضافه شده‌‌‌اند و از دوره پیش رو جزو چندهزار نفری خواهند بود که با رای آنان جوایز این جایزه مطرح بین‌المللی میان کاندیداها تقسیم خواهد شد.
این چهار نفر، نرگس آبیار نویسنده و کارگردان، ستار اورکی آهنگساز فیلم، علی عباسی کارگردان و سمیرا مخملباف کارگردان هستند. بعد از اعلام نام این چهار نفر هم رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی لب به انتقاد باز کردند و هم برخی از رسانه‌های تندروی داخلی.
رسانه‌های مستقر در خارج از ایران از نرگس آبیار به عنوان یک فیلم‌ساز حکومتی نام بردند و رسانه‌های تندروی داخلی انتخاب علی عباسی و سمیرا مخملباف را به سخره گرفتند.
برای مثال یکی از روزنامه‌های شناخته شده و البته همیشه پرسرو صدا در مطلبی که درباره این انتخاب نوشته بود، توضیح داد که آقای عباسی فیلمی ساخته که بسیاری از ایرانیان آن فیلم را ندیده‌‌‌اند و سمیرا مخملباف یک سال است که هیچ فیلمی را کارگردانی نکرده.
با این توضیح از نگاه این روزنامه، این انتخاب‌ها خلاف اساسنامه‌‌ای است که اسکار طی آن اعلام کرده فیلمسازانی به عنوان داور اسکار معرفی خواهند شد که در سال‎های اخیر فعالیت درخشان یا نبوغی را در عالم سینما از خود نشان داده‌‌‌اند و با در نظر گرفتن فعالیت‌های دو نفر از ایرانیان معرفی شده، می‌شود نتیجه گرفت که اسکار این انتخاب را به شکل فرمالیته و ظاهری انجام داده است.

نرگس آبیار؛ فیلمساز حکومتی؟!

از کنار جهت‌گیری این رسانه که بگذریم برخی از رسانه‌های مستقر در خارج از ایران یا حتی کاربران توئیتر یا اینستاگرام با انتقاد از انتخاب نرگس آبیار به عنوان یکی از داوران اسکار اعلام کردند که او فیلمسازی حکومتی است و اسکار نباید او را به عنوان یکی از داورانش انتخاب می‌کرده. اما با مرور سال‌ها فعالیت این بانوی سینماگر می‌شود فهمید که او اصلا نامی محبوب و مورد توجه میان اصول‌گرایان و دلواپسان نیست و سخنان چند سال قبل او در برنامه هفت که اعلام کرده بود بعد از دیدار با محمد خاتمی بعضی از رسانه‌ها و افراد جناح اصول‌گرا با او چه برخوردی داشتند، خود نشان‌دهنده این ماجراست.
از طرف دیگر او از جمله کسانی بود که بیانیه اعتراض سینماگران به ماجراهای رخ داده در آبان سال ۹۸ را امضا کرد و همین اقدام باعث شد به دادسرای فرهنگ و رسانه فراخوانده شود.

و اما...

در نهایت هم به نظر می‌رسد اینکه یک نفر حکومتی یا اپوزیوسیون است، نمی‌تواند معیار سینمایی درستی باشد برای عضویت کسی در هیئت داوران یک جایزه یا جشنواره. هرچند ممکن است عده‌‌ای بگویند اسکار در طول سال‌های فعالیتش برخی جوایز را به صورت کاملا سیاسی به فیلم‌ها داده اما نمی‌شود گفت که همه جوایز آن این وضع را داشته است. و در پایان هم به نظر می‌رسد مدیران اسکار چندان به توئیت‌های منتشر شده و البته پست‌هایی که در اینستاگرام منتشر می‌شود، برای انتخاب داورانشان توجه ندارند و معیارهای دیگری برایشان مهم است که در وجود نرگس آبیار بوده است.