کرونا، محرم و یک حق‌الناس بزرگ
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1478

پس از 37 سال جزئیاتی از نحوه شهادت سردار«احمد متوسلیان» و همراهانش منتشر شد

بازگشت از غبار

همدلی| 37 سال گذشت؛ ۱۴ تیر ماه سال ۶۱ بود که ماشین حاج‌احمد متوسلیان و سه همراهش در یک ایست بازرسی نزدیک بیروت متوقف شد و دیگر کسی از آن‌ها خبری نداشت؛ امروز نزدیک به چهار دهه است که از آن اتفاق می‌گذرد و زندگی و مرگ این سرداران و دیپلمات‌های ایران در هاله‌ای از ابهام و غبار زمان قرار داشت. اما اکنون در سالروز مفقودشدنشان خبر بازگشت پیکرهایشان به کشور به گوش می‌رسد. این در حالی است که برخی‌ می‌گویند از قبل‌ می‌دانسته‌‌اند که احمد متوسلیان شهید شده است.
روزگذشته کانال اخبار نیمه محرمانه که منتسب به یکی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس است، نوشت: «طبق خبرهای رسیده، بالاخره انتظارها به سر رسید و بعد از 37 سال پیکر مطهر شهید والامقام حاج احمد متوسلیان و سه همرزم او شهیدان سیدمحسن موسوی، تقی رستگار مقدم و کاظم اخوان، پیدا شده است و به زودی به ایران بازخواهند گشت.»
احسان محمدحسنی مدیرعامل مؤسسه هنری رسانه‌ای اوج نیز در یادداشتی با اشاره به جزئیات این خبر اعلام کرد: پس از ۳۸ سال از واقعۀ تلخ ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی، به جای تجسّم و تصّور و تخیّل، خبر آورده‌‌اند که فاتح راستین خونین شهر، حاج احمد متوسلیان و سه همرزم او «سیدمحسن موسوی»، «تقی رستگار مقدم» و «کاظم اخوان» پس از ربوده شدن و سپری کردن ایّام کوتاهی در اسارت نیروهای مزدور شبه نظامی فالانژ وابسته به رژیم صهیونیستی، در ساحل مدیترانه تیرباران شده‌‌اند و محل دفن ایشان هم مشخص است.
در همین زمینه فرزند شهید همت نیز با انتشار یک پیام در صفحه توییتر خود از بازگشت پیکر شهید متوسلیان به ایران خبر داد. محمد مهدی همت در این باره نوشت: «خبر شهادت عموی عزیزم ‎حاج احمد متوسلیان و همراهان غریبش در همان ابتدای اسارت به گوش می‌رسد. گویا محل دقیق پیکرها هم اعلام شده است. می‌خواهید ‎مرد و ‎نامرد را بشناسید ببینید چه کسی پای کار می‌ایستد.»
اما همزمان با انتشار گسترده این خبر برخی از فعالان حوزه رسانه و دفاع مقدس به انتشار مواضعی منتقدانه درباره بی توجهی به واقعیات درباره این سردار مشهور دفاع مقدس و همراهانش پرداختند. حسین دهباشی در توییتی در واکنش به این موضوع نوشت: «‏خبر از شهادت احمد متوسلیان تازه علنی شده. بسیاری و از جمله نگارنده و حمید داوودآبادی، این خبر و محل دقیق شهادت و پیکر او در بِرباره (در ۱۴تیر۱۳۶۱ از سوی سمیرجعجع) را می‌دانستیم. از ما بیشتر، آقای اختری سفیر پیشین ایران در سوریه و دیگران. اما هربار که قصد اشاره‌ای بود، نگذاشتند! ‏نزدیک به ۴۰سال خانواده و همرزمان احمد متوسلیان و یاران‌اش چشم‌انتظار و سرِ کار بودند. نزدیک به ۴۰سال کمیته پیگیری پرونده‌ی ربودن او در وزارت خارجه به صداوسیما و مجامع جهانی بیانیه می‌داد و می‌گفت آن‌ها زنده‌اند. چرا؟ چون مثلا در مقابل پرونده‌هایی چون سرنوشت رون‌آراد، ‎مصلحت بود!»
از دیگر سو حمید داودآبادی‬ نویسنده دفاع مقدس در این زمینه نوشته: «‏۱۴ تیر ۱۳۹۵ ‏اگر روزی، خبری شنیدید که پیکر شهیدان... کشف و برای تشییع به تهران منتقل شد!، تعجب نکنید؛ یاد شهیدی مظلوم بیفتید که سال‌ها در گوشه سردخانه...خفته بودندش! و مثلا به یکباره کشف شد و تشییعش کردند! ‏
این درحالی است که تا همین دوسه سال پیش یعنی در خرداد 95 زمانی ابتدا سایت‌های خبری به نقل از سردار حسین دهقان وزیر دفاع، اعلام کردند: «سردار احمد متوسلیان و ۳ دیپلمات دیگر ایرانی زنده و در اسارات رژیم صهیونیستی هستند». بعد از آن نیز محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، در پستی در صفحه اینستاگرامش وعده داد به زودی خبرهای خوشی از این سردار شجاع و دلیر خواهد رسید اما خبری نشد.
روز گذشته وزارت امور خارجه به مناسبت ۱۴ تیرماه، سی و هفتمین سالروز ربایش ۴ دیپلمات کشورمان به دست مزدوران اسرائیل در لبنان بیانیه‌ای منتشر کرد.
در این بیانیه آمده است: «37 سال از واقعه ربوده شدن ۴ دیپلمات کشورمان آقایان سیدمحسن موسوی، احمد متوسلیان، کاظم اخوان و تقی رستگار مقدم، توسط مزدوران رژیم صهیونیستی در نقطه ایست و بازرسی برباره در شمال لبنان در سال ۱۹۸۲ می‌گذرد. همانطور که طی این سال‌ها اعلام شده است، شواهد و قرائن گویای آن است که دیپلماتهای ربوده شده در لبنان، به نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی تحویل داده شده و متعاقبا به سرزمین‌های اشغالی منتقل شده‌‌اند و اکنون در زندان‌های این رژیم نامشروع بسر می‌برند. بر همین اساس و با توجه به اشغال لبنان در آن زمان توسط رژیم صهیونیستی که با حمایت کامل آمریکا صورت گرفت، جمهوری اسلامی ایران مسئولیت سیاسی و حقوقی ربایش و این اقدام تروریستی را متوجه رژیم صهیونیستی و حامیان آن می‌داند.»