نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1863

آمریکا در پی تعدیلِ خواسته‌های ایران در مذاکرات

همدلی|  با گذشت چندین روز از پایان دور هفتم مذاکرات هسته‌ای ایران با طرفین غربی در وین، اظهارات متفاوت از سوی کشورهای تاثیرگزار بر این مذاکرات، همچنان ادامه دارد. این در حالی است که بر اساس گزارش‌های منتشرشده، ایالات‌متحده امیدوار است تا از طریقِ روسیه، چین و برخی کشورهای عربی خلیج‌فارس، ایران را متقاعد کند که موضع خود در مذاکرات را در مورد گام‌های آمریکا برای بازگشت به برجام تعدیل کند.
گاردین در این زمینه گزارش کرده است: «مذاکرات وین، هفته گذشته به‌شدت شکست خورد، چراکه دولت جدید ایران با وجود افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، پیشنهادهای جدیدی را ارائه کرد که موردپذیرش مقام‌های غربی قرار نگرفت و آمریکایی‌ها نیز گفتند که ایرانی‌ها در مذاکرات جدی نبوده‌اند.» گاردین نوشت: «مقامات ایالات‌متحده در آخر هفته همچنین تأیید کردند که اگر ایران دسترسی به سایت‌های هسته‌ای خود توسط ناظران هسته‌ای را اجرا نکند، جلسه اضطراری هیات بازرسی هسته‌ای سازمان ملل را تشکیل خواهند داد.»
گاردین یادآور شد: «رویکرد روس‌ها و چینی‌ها حیاتی است، زیرا دولت جدید ایران اصرار دارد که می‌تواند از مذاکرات با غرب کناره‌گیری کند و برنامه رفاه داخلی خود را از طریق تجارت با شرق تأمین کند. از طرفی ایالات‌متحده همچنین مجبور است به درخواست‌های اسرائیل در مورد ایران رسیدگی کند. نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در سخنانی گفت که ایران باید بهای تخلفات خود را بپردازد.»
از سوی دیگر، رویترز گزارش داد که سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز گذشته اعلام کرده است که پیشنهادهای ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور قابل‌قبول نیست. این مقام آلمانی ادامه داده است: «برلین همچنان مایل است مسیر دیپلماتیک را در این زمینه دنبال کند اما زمان رو به اتمام است. ما پیشنهادها را با دقت و به‌طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریباً تمام سازش‌هایی را که قبلاً در ماه‌ها مذاکرات به‌دست‌آمده است، نقض کرده و زمان رو به اتمام است.» این سخنگو اضافه کرد: «این پیشنهادها پایه‌ای برای پایان موفقیت‌آمیز گفت‌وگوها نیست. انتظار داریم که هیات ایرانی پس از رایزنی در تهران، با پیشنهادهای واقع‌بینانه به وین بازگردد.»
این در حالی است که شیرین هانتر، استاد دانشگاه جورج تاون، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارزیابی دور هفتم مذاکرات وین که جمعه هفته گذشته در پایتخت اتریش به پایان رسید، گفت: «مواضع ایران و دیگر طرف‌های برجام با یکدیگر فاصله زیادی دارد؛ به‌عنوان‌مثال اینکه ایران اصرار دارد همه تحریم‌ها یکجا رفع شوند. باید گفت این مورد که ایران می‌خواهد تمامی تحریم‌ها برداشته شود و در ازای آن اقدامی صورت ندهد، کمی به‌دوراز انطباق با واقعیت است و این در حالی است که آمریکا و کشورهای اروپایی می‌خواهند این اقدامات همگام باشند. اگر طرفین تغییری در مواضع خود ندهند، شانس موفقیت مذاکرات کم خواهد بود.»
در ادامه تحلیل‌های متفاوت در خصوص این دور از مذاکرات هسته‌ای، عبد الباری عطوان، تحلیلگر عرب در روزنامه رای الیومر نوشت: «در صورت همراهی با شروط ایران در مورد رفع کامل تحریم‌ها، ۲۰۰ میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده‌اش به خزانه بازگشته و صادرات نفتی آن به بازار‌های جهانی آغاز می‌شود. از سوی دیگر، برنامه‌های موشکی و پهپادی ایران و نقش منطقه‌ای‌اش در خاورمیانه و نیز جهان، توسعه می‌یابد؛ اما شکست مذاکرات به معنای ادامه غنی‌سازی اورانیوم تا سطحی عالی و به نسبت ۹۰ درصد است و این امر، ایران را در نزدیکی تولید سلاح هسته‌ای در صورت صدور اجازه رهبری قرار می‌دهد که به کمک آن می‌تواند در برابر تهدیدات اسرائیل مقاومت کند.»
این در شرایطی است که ادعاهای مسئولان رژیم صهیونیستی نیز همچنان ادامه دارد. در همین زمینه، تایمز آو اسرائیل گزارش داد که اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم صهیونیستی مدعی شده که در صورت شکست راهکارهای مربوط به ایران، اسرائیل تمام گزینه‌ها را در نظر خواهد داشت. هرتزوگ ادامه داده است: «بدون شک بزرگ‌ترین چالش برای اسرائیل و آمریکا، تهدید مشترک از سوی ایران است. ما از نزدیک مذاکرات اخیر جامعه بین‌المللی با ایران را دنبال می‌کنیم. در صورت شکست برای رسیدن به راهکار در مورد ایران، اسرائیل تمام گزینه‌ها را در نظر دارد و اگر جامعه بین‌المللی موضع محکمی در قبال این موضوع اتخاذ نکند، اسرائیل از خودش محافظت می‌کند.»
فیصل مقداد وزیر امور خارجه نیز در گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی در تهران اشاره کرد: «اعتقاد داریم ایران توان مدیریت این مذاکرات را دارد. برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و هر صحبتی غیرازاین صحت ندارد. ایران خواستار این است که موضوعاتی غیرهسته‌ای به این مذاکرات کشیده نشود. هر کشوری حق دفاع از خود را دارد و ما در منطقه‌ای هستیم که اسرائیل در آن سلاح هسته‌ای دارد.»