نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1863

مشاور امنیت ملی امارات با رئیس‌جمهور ایران دیدار کرد

تهران - ابوظبی؛ آماده بازگشت به روابط دوستانه

همدلی|  محسن رفیق: مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی، روز گذشته به ایران سفر کرد تا در مورد گسترش روابط دوجانبه که به نظر می‌رسد مهم‌ترین آن، اقدام برای کاهش تنش‌ها باشد، گفت‌وگو کند. این در شرایطی است که روابط بین امارات و تهران برای سال‌ها متشنج بوده است، زیرا اماراتی‌ها با تاثیرگیری از پروژه ایران‌هراسی غربی‌ها، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را باعث نگرانی خود می‌دانستند. اکنون نماینده اماراتی در حالی با رئیس‌جمهور جدید ایران در تهران دست می‌دهد که روابط دو کشور در چند سال گذشته روندی پر فرازونشیب را سپری کرده است. در سال ۲۰۱۹، دو طرف پس از حملات صورت گرفته به کشتی‌های اماراتی در خلیج‌فارس، گفت‌وگو را آغاز کردند. هم‌زمان، امارات عقب‌نشینی خود را از یمن اعلام کرد، جایی که به‌شدت در نبرد با انصارالله بود. ازآن‌پس گفت‌وگوهای ایران و امارات، موجب یادداشت تفاهمی در مورد امنیت مرزها شد که ثبات دریایی را برای امارات تضمین می‌کرد. این در حالی بود که تغییر سیاسی در ایالات‌متحده و این تصور در سراسر خاورمیانه مبنی بر اینکه دولت بایدن کمتر درگیر منطقه است، تأثیر مستقیمی بر تحرکات اخیر امارات داشته است. ایران و امارات قبلاً درگیر گفت‌وگوهای سیاسی بوده‌اند، اما تغییر در دولت آمریکا باعث شده است تا امارات گامی بیشتر برای بهبود روابط خود با ایران بردارد؛ اتفاقی که شاید شروعی دوباره برای بازگشت روابط دو کشور به شرایط حسنه در سال‌های نه‌چندان دور باشد.
درحالی‌که پیشتر انور قرقاش، مشاور دیپلماتیک رئیس‌ امارات متحده عربی و وزیر سابق امور خارجه، تأکید کرده بود که ایران و امارات در حال برداشتن گام‌هایی برای کاهش تنش بین خود هستند، روز گذشته شیخ طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی در سفری یک‌روزه به تهران با رئیس‌جمهور ایران ملاقات کرد. این سفر مقام اماراتی به ایران پس از سفر علی باقری در تاریخ ۲۶ نوامبر به امارات و کویت انجام می‌گیرد. باقری در ابوظبی با انورقرقاس وزیر مشاور در امور خارجه دیدار کرد. در آن زمان باقری گفته بود که طرفین توافق کردند فصل جدیدی در روابط و افق‌های تازه‌ای از روابط با کویت و امارات گشوده شود.
روز گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در دیدار شیخ طحنون بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات، چند روز بعد از گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و امریکا در وین برای احیای توافق‌ هسته‌ای، با اشاره به سابقه روابط دوستانه دو کشور، گفت: «روابط حسنه با کشورهای منطقه از اولویت‌های سیاست خارجی در دولت جدید است و به همین دلیل از توسعه روابط با امارات استقبال می‌کنیم.» ابراهیم رئیسی در این دیدار تأکید کرد: «امنیت کشورهای منطقه به هم گره‌خورده است و ایران از امنیت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس حمایت می‌کند.»
رئیس‌جمهور اضافه کرد: «در روابط دو کشور مسلمان ایران و امارات، نباید مانعی وجود داشته باشد و این روابط تحت تأثیر القائات بیگانگان قرار بگیرد. رئیسی گفت: «سیاست دشمنان کشورهای منطقه، ایجاد هراس بین همسایگان است اما این توطئه با درایت و فهم مشترک خنثی خواهد شد.» رئیس‌جمهور همچنین سیاست قطعی ایران را حمایت از مردم مسلمان منطقه برشمرد و تأکید کرد: «صهیونیست‌ها در منطقه به دنبال اهداف شوم خود هستند و هر جا بتوانند جای پایی پیدا کنند آن را به‌وسیله ای برای توسعه‌طلبی و فتنه‌انگیزی تبدیل می‌کنند لذا کشورهای منطقه باید مراقب باشند.» رئیسی تأکید کرد: «امنیت کشورهای منطقه به هم گره‌خورده است و ایران از امنیت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس حمایت می‌کند.»
مشاور امنیت ملی امارات نیز در این دیدار گفت: «ما فرزندان این منطقه هستیم و یک سرنوشت داریم لذا توسعه روابط دو کشور در دستور کار ما قرار دارد.» شیخ طحنون بن زاید آل نهیان با اشاره به مذاکرات تفصیلی خود با همتای ایرانی گفت: «این دیدارها نقطه عطفی در روابط دو کشور و موجب ارتقای امنیت خواهد بود.» شیخ طحنون بن زاید آل نهیان تأکید کرد: «آماده توسعه همکاری‌ها هستیم و امیدواریم با سفر آیت‌الله رئیسی به امارات فصل تازه‌ای از روابط دو کشور آغاز شود.» در این دیدار مشاور امنیت ملی امارات، دعوت رسمی رئیس امارات برای سفر رئیسی به این کشور را به اطلاع رئیس‌جمهور رساند.
شیخ طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات همچنین در دیدار با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز مسرت از سفر به ایران گفت: «ایران به‌عنوان کشوری بزرگ و قدرتمند در منطقه دارای موقعیت منحصربه‌فرد ژئوپلیتیکی و شاهراه ارتباط شرق و غرب جهان است.» او گفت: «توسعه روابط گرم و برادرانه میان ابوظبی و تهران در ردیف اولویت‌های امارات متحده عربی است.» شیخ طحنون بن زاید، ظرفیت‌های اقتصادی قابل‌مبادله میان دو کشور در حوزه‌های ترانزیتی، انرژی، حمل‌ونقل، بهداشت و درمان و سرمایه‌گذاری را بسیار گسترده عنوان کرد و اضافه کرد: «لازم است با تشکیل کارگروه‌های تخصصی ضمن احصای دقیق زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی، موانع پیش رو شناسایی و رفع شود.»
در این دیدار، شمخانی با بیان اینکه ثبات و امنیت پایدار تنها در سایه گفت‌وگوی مستمر و همکاری کشورهای منطقه برقرار می‌شود، گفت: «روابط گرم و دوستانه با همسایگان و تبادل ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری اصلی‌ترین اولویت جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی است.» دبیر شورای عالی امنیت ملی در این ملاقات ضرورت تأثیرناپذیری روابط کشورهای منطقه از سیاست‌های مداخله گرانه کشورهای فرامنطقه‌ای را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان ساخت: «کشورهای حوزه خلیج‌فارس در صورت همکاری و تشریک‌مساعی می‌توانند ضمن ایجاد توسعه و رفاه برای ملت‌های خود به‌عنوان قطب انرژی نقش مهمی در اقتصاد منطقه و جهان ایفا کنند.»
او تلاش مشترک برای پایان دادن به برخی بحران‌های نظامی و امنیتی که ملت‌های مسلمان منطقه را با شرایط سخت زیستی و معیشتی مواجه کرده مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: «باید گفت‌وگو و مفاهمه جایگزین رویکردهای نظامی برای رفع اختلافات شود.» شمخانی اظهار امیدواری کرد سفر همتای اماراتی وی به ایران سرآغاز دور جدیدی از روابط فی‌مابین و بسترساز تحکیم و گسترش همه‌جانبه مناسبات میان دو کشور باشد.
دراین‌بین، حضور نماینده ایران در امارات با حساسیت زیادی از سوی مقام‌های رژیم صهیونیستی روبه‌رو شده است. اگرچه اسرائیل روی روابط ایجادشده با امارات حساب زیادی بازکرده اما تجربه نشان داده است که روابط در خاورمیانه همواره می‌تواند متزلزل باشد و چیزی که یک روز پایدار به نظر می‌رسد، ممکن است روز بعد دچار تحول شود. اسرائیل و امارات در سال ۲۰۲۰ روابط دیپلماتیک کامل برقرار کردند. این توافق به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه عادی‌سازی روابط به دست آمد که روابط بین اسرائیل و چهار کشور امارات، مراکش، بحرین و سودان را عادی می‌کرد.
در این زمینه شبکه خبری مدیا لاین اشاره کرد که تحولات منطقه‌ای اخیر، اسرائیل را نگران کرده است، زیرا برخی متحدان تازه‌یافته‌اش در حال نزدیک‌تر شدن به رقیب اصلی‌اش یعنی ایران هستند. دکتر موران زاگا، کارشناس کشورهای خلیج‌فارس گفت: «این سفر برای اسرائیل بسیار نگران‌کننده است چراکه نزدیک شدن به ایران و هم‌زمان متحد اسرائیل بودن با هم جور درنمی‌آید.»
یک منبع دیپلماتیک در سرزمین‌های اشغالی به مدیا لاین گفت: «اسرائیل نگران این تحول نیست، اما از این اتفاق خوشحال نیست، اماراتی‌ها به‌خوبی می‌دانند که ما این موضوع را دوست نداریم. اعتقاد بر این است که روابط بین امارات و اسرائیل به‌اندازه کافی پایدار است و این پیمان هیچ خطری ندارد.» جاشوآ تیتلبام استادِ‌ گروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه بارایلان نیز گفت: «کلیدواژه، عمل‌گرایی است. این کشور می‌خواهد رابطه خوبی با ایران داشته باشد، اما این منافاتی با رابطه خوب با اسرائیل ندارد.»
به گزارش ایسنا، یک منبع دیپلماتیک در سرزمین‌های اشغالی که خواست نامش فاش نشود، گفت: «برای امارات این احساس وجود دارد که ایالات‌متحده در منطقه به‌طور قابل‌توجهی ضعیف‌تر از دولت قبلی است و آن‌ها باید مراقب خود باشند.»