نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1863

حامیان دولت در کار انکار گرانی

همدلی|  دور اول مذاکرات هسته‌ای این بار در وین بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسیده و روند صعودی قیمت‌ها در ایران با سرعت بیشتری به مسیر خودش ادامه می‌دهد. از زمانی که ابراهیم رئیسی کلید پاستور را به دست گرفته است نرخ ارز رکوردهای جدیدی را ثبت کرده و بعد از توقف مذاکرات برای اولین بار در تاریخ به رقم بالای 30 هزار تومان رسیده است؛ اما سیاسیون حامی دولت همچنان با ادبیات جدیدی تلاش می‌کنند که یا منکر وضعیت موجود شوند یا عوامل ناشناخته‌ای را مقصر معرفی کنند.
دیروز روزنامه کیهان که به‌عنوان جریان مهمی در بین اصولگرایان شناخته می‌شود در مطلبی به مسئله گرانی ارز پرداخته و نوشته: «درحالی‌که ارزیابی محافل اقتصادی غرب، بر خروج اقتصاد ایران از رکود و فشلی دلالت دارد، چرا مثلاً قیمت ارز ناگهان افزایشی می‌شود و برخی رسانه‌های زرد توجیه می‌کنند که علت آن، مقاومت ایران در مذاکرات و پیش‌بینی منفی از آینده اقتصادی است؟ آیا صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی از قاطعیت ایران در مذاکرات و خباثت غرب خبر نداشته و آن ارزیابی‌های مثبت را انجام داده‌اند؟ یا با آگاهی از این واقعیت که ایران، اتکا به برجام و مذاکرات را در برنامه‌ریزی خود کنار گذاشته، اعلام کرده‌اند اقتصاد ایران پویاتر و با ثبات‌تر می‌شود؟ اگر گزاره دوم درست است -که همین هم هست- پس برخی نوسانات در بازار ارز و برخی بازارهای مشابه کجا مهندسی و دست‌کاری می‌شود؟» برخی معتقدند که حامیان سیاسی دولت در یک دوراهی متناقض قرار گرفته‌اند؛ هم نمی‌توانند که منکر وضعیت فعلی شوند و هم نمی‌توانند مسئولیت مشکلات را بر عهده بگیرند. برخی دیگر هم البته تلاش دارند که گرانی‌ها را نادیده بگیرند. دیروز اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص گرانی نرخ دلار و افت برخی شاخص‌ها پس از پایان مذاکرات درحالی‌که دولت گفته‌ بود معیشت مردم را به مذاکره گره نمی‌زنیم، گفت: «ببینید این‌ها در اصل یک بازی است در بورس و سایر حوزه‌ها، اصل قضیه این است که مذاکره‌ای که ما می‌کنیم برای این است که تحریم‌ها را برداریم وگرنه ما مذاکره را با موضوعات داخلی گره نمی‌زنیم. قطعاً و یقیناً طرف مقابل می‌داند، ازآنجاکه خلاف وعده‌هایی که داده بودند و تعهداتی که داشتند، عمل کردند و ما به تعهدات خودمان در برجام عمل کردیم، اکنون موضع منطقی، موضع جمهوری اسلامی ایران است. در نتیجه ما می‌گوییم باید تمام تحریم‌ها برداشته شود و اگر برداشته نشود دیگر مذاکره معنا ندارد، لذا اینکه در داخل یک‌ذره می‌برند بالا و یک‌ذره می‌آورند پایین، این‌ها حباب است و ان‌شاءالله سیاست دولت این است که جلوی این‌ها گرفته شود و این موارد به آنجا[مذاکره] گره نخورد.»
هم‌زمان حسینی، معاون پارلمانی نیز در نشست خبری خود اظهار کرد: «یک امیدی در کشور به وجود آمده است اما برخی در حال این هستند که آن را ناامید کنند؛ همان‌هایی که در دولت دوازدهم و یازدهم نقش داشتند. برخی می‌خواهند توقعات را در مردم بالا ببرند تا دولت کاری نکند.»