نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1863

100روز اول هم‌زمانی دو قوه اختلاف‌نظرها را عیان‌تر کرد

آغاز جدایی عاطفی دولت و مجلس

همدلی|  برخی پیش‌بینی می‌کردند مجلس یازدهم که اکثر کرسی‌های آن را اصولگرایان در اختیار دارند رابطه خوبی با دولت اصولگرای رئیسی داشته باشد؛ اما هنوز عمر دولت سیزدهم به شش ماه نرسیده است که کم‌کم شواهد و موضع‌گیری‌های دو طرف نشان می‌دهد ماه‌عسل رابطه دولت و مجلس رو به اتمام است. هم نمایندگان مجلس کم‌کم با صراحت بیشتری علیه دولت و وزرا صحبت می‌کنند و هم گاهی دولتی‌ها زبان گلایه خود را نسبت به مجلس باز می‌کنند. این نشان می‌دهد که به‌زودی احتمالاً رودربایستی‌ها کنار می‌رود و هر دو طرف صراحت بیشتری در موضع‌گیری‌های خود علیه یکدیگر نشان می‌دهند.
دیروز سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در نشست خبری خود با خبرنگاران ابتدا از رابطه خوب میان دولت و مجلس صحبت کرد و تأکید داشت که این رابطه اصلاً قابل‌مقایسه با رابطه دولت قبل با مجلس نیست. ولی بعد زبان گلایه نسبت به مجلس گشود. او اظهار کرد: «توقع داریم نمایندگان هم محدودیت‌های دولت را در نظر داشته باشند. گاهی نماینده‌ای در دیدار با رئیس‌جمهور ۲۰ نامه می‌دهد ۲۰ پروژه بگیرند یا انتظار دارند هزاران میلیارد صرف یک حوزه انتخابیه شود که این باید با توجه به شرایط دولت در نظر گرفته شود.»
حسینی ادامه داد: «در ۳ماه دولت دوازدهم نمایندگان از دولت ۵۷ سؤال پرسیدند، در دولت سیزدهم ۲۵۵ سؤال پرسیده‌اند. بررسی کردم این ۲۵۵ سؤال چیست، مشاهده کردم سه نماینده حدود ۱۰۰ سؤال از وزرا پرسیدند که بیشترین سؤال از وزارتخانه نیرو شده است که ۳۹ سؤال از ایشان پرسیده شده است. از وزیر راه ۳۵ سؤال پرسیده شده است، وزیر تازه از راه رسیده است؛ قولی که دولت داده است بر آن پای بند است، ۴ میلیون مسکن در ۴ سال ساخته شود. تازه‌کار شروع‌شده است، وزرا در وزارتخانه استقرار پیدا کرده‌اند. از وزارت بهداشت ۲۰ سؤال پرسیده شده است، آن‌هم در شرایطی که کشور شرایط سخت داشت و امروز ۱۰۰میلیون دُز واکسن وارد شده است.»
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به تذکرات نمایندگان مجلس در خصوص انتصابات فامیلی در دولت عنوان کرد: «۳۶ نماینده محترم درباره انتصابات فامیلی در وزارتخانه‌ها تذکر دادند. بررسی کردیم و به نمایندگان هم گفتیم که موارد را بگویند، برخی گفتند برای آینده تذکر دادیم، برخی گفتند از رسانه‌ها شنیدیم و برخی هم گفتند اسامی را بعداً می‌دهند. ما توقع داریم مواردی که پیش می‌آیند نمایندگان سؤالات خودشان را قبل از اینکه به تریبون برسد به ما بگویند، چراکه حضرت آقا فرمودند مسئولان از تریبون‌ها باهم صحبت نکنند.» این سخنان حسینی به‌نوعی دخالت در وظایف نمایندگان است چراکه تذکر از تریبون رسمی مجلس و طرح سؤال و انتقاد نسبت به وزرا از وظایف اصلی و قانونی نمایندگان مجلس است. به نظر می‌رسد که حسینی قصد دارد به‌عنوان معاون پارلمانی دولت به‌نوعی نمایندگان را تحت‌فشار بگذارد. این در حالی است که نمایندگان مجلس به‌تازگی موضع‌گیری‌های تندی نسبت به دولت دارند. برخی معتقدند که نمایندگان به خاطر اوضاع سخت معیشتی و وضعیت بد اقتصادی از سوی مردم در حوزه‌های انتخابیه خود تحت‌فشار هستند و چنانچه بخواهند با نادیده گرفتن وضعیت اقتصادی از دولت حمایت کنند، با مخالفت مردم در حوزه‌های انتخابیه خود مواجه می‌شوند و آرای خود را از دست می‌دهند. همین هم گویا باعث شده که برخی نمایندگان از تریبون مجلس رسماً به دولت می‌گویند هرچند که به آقای رئیسی رأی دادیم ولی به نظارت خود بر دولت هم ادامه می‌دهیم.