نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1863

پرهیز از مذاکره بر سبیل سلسله جلیلیه

محمدرضا چمن نژادیان (فعال مدنی)

هنگامی‌که تاریخ ممالک و ملل مختلف ورق زده می‌شود و سرنوشت ملت‌ها موردمطالعه قرار می‌گیرند. حوادث و مقاطع خاص تعیین‌کننده‌ای مانند جنگ‌ها، انقلابات و عصر پیشرفت‌های شگرفی وجود دارند که با شیرینی‌ها، تلخ‌کامی‌ها و عبرت‌آموزی‌های بسیار همراه است که می‌تواند موجب سرافکندگی یا سرافرازی نسل‌های بعدی باشد. علل و عوامل بیشتر آن اتفاقات خوب و بد ناشی از حاکمیت سلسله حاکمان یا مدیریت مقطعی افرادی بر مقدرات ملک و ملتی در مقاطع زمانی به خصوصی بوده است. در این میان برخی تصمیمات تعیین‌کننده متأثر از درایت یا غفلت حاکمان و مدیران در ابعاد خرد و کلانی بوده که گاه مسیر تاریخ ملک و ملتی را تغییر داده است.
اکنون عنان دور جدید مذاکرات سرنوشت‌ساز هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ به دست تیم جدیدی افتاد که خود در هشت سال گذشته مدعی عدم تأثیر نتایج مذاکرات در زندگی و سرنوشت ملت ایران بودند. موضوعی که البته تا حد زیادی توسط تیم دیپلماسی دولت قبلی تعیین تکلیف شده بود ولی با غوغاسالاری و کارشکنی برخی گروه‌ها و محافل داخلی و بدعهدی رئیس‌جمهور لجوج آمریکا دچار وقفه شد. اینان که خود همواره بر طبل خروج از مذاکرات می‌کوبیدند و برخلاف منافع مردم و امنیت ملی از راه‌های گوناگون کارشکنی می‌کردند تا جایی پیش می‌رفتند که برای ناکامی دولت پیشین و تیم مذاکره‌کننده آن از توسل جستن به ادعاهای واهی دشمنان جمهوری اسلامی و بیگانگانی چون محافل آمریکایی و صهیونیستی به‌ویژه دولت اسراییل نیز ابایی نداشته‌اند. در همه‌سال‌های گذشته رئیس دستگاه دیپلماسی کشور و تیم مذاکره‌کننده‌اش را همواره به وادادگی ذلیلانه متهم می‌کردند و گاه از سر کینه آنان را عوامل بیگانه و جاسوس نیز می‌خواندند. ولی اکنون مشاهده می‌شود که این گروه با حضور در دولت جدید بر ادامه تتمه مذاکراتی اصرار می‌ورزند که پیش‌ازاین خلاف مصالح اسلام، انقلاب و مملکت می‌خواندند.
برخلاف سلوک و روش قبلی این گروه، اما به نظر می‌رسد که دلسوزان کشور و منافع ملی و معیشت مردم، همگی باید برای توفیقات کامل تیم مذاکره‌کننده وفق منافع ملی و تعامل با دنیا برای گره‌گشایی از تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌های فلج‌کننده مختلف کمک کنند و از هرگونه کارشکنی، یاس پراکنی و ناامیدسازی ملت - که همسویی با بیگانگان به‌ویژه صهیونیزم‌های رجزخوان و یاوه‌گوست - پرهیز کنند.
اکنون‌که گفته می‌شود تیم جدید ناچار است پا جای پای مذاکره‌کنندگان قبلی بگذارند، انتظار می‌رود که از تجربه ناکام و هزینه‌ساز تیم سعید جلیلی درس گرفته و اصراری بر تورهای اروپایی و آسیایی و جهانگردی‌های بی‌حاصل آن سلسله – که در ادبیات کنونی به مذاکره برای مذاکره معروف شده - نداشته باشند؛ زیرا آن مسیر نابخردانه علاوه بر خسارات جبران‌ناپذیری که تا کنون به منافع ملی و معیشت و سلامت مردم وارد کرده است حاصلی به‌جز صدور هفت قطعنامه و کشاندن پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت و سنگلاخی کردن مسیر  مذاکرات دربر نداشته است. اتفاقی که بدون تردید سبب فخرفروشی کشورهای بی‌مقدار و تحقیر نمایندگان ملت بزرگ ایران در بین ملل بی‌صلاحیت شد و موجبات تحمیل هزینه‌های جبران‌ناپذیر بر زندگی ملت، صرف بیهوده اوقات سرنوشت‌ساز ملی و مضاعف شدن زحمات فرسوده کننده را برای مذاکرات بعدی فراهم آورده بود؛ بنابراین متولیان امور ممالک در ابعاد ملی و بین‌المللی از تاریخ برای کسب توفیقات غرورآفرین، عزتمندانه و پرهیز از ناکامی‌های تحقیرکننده ملک و ملت باید درس عبرت بگیرند.