نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1863

بارم‌بندی نمره به رئیس‌جمهور

احسان دری (روزنامه‌نگار)

یکشنبه‌شب حجت‌الاسلام رئیسی در تلویزیون به‌طور زنده با مردم صحبت کرد و گزارشی از عملکرد دولت را به سمع و نظر بینندگان رساند. آقای رئیسی تلاش کرد این امید را به جامعه تزریق کند که دولت توانایی حل مشکلات را دارد و وعده‌هایی هم در این زمینه به مردم داد، اما جامعه سخت باور ما که بارها عکس وعده مسئولان را دیده به همین راحتی دل خوش نخواهند شد. رئیس‌جمهور گفت هیچ بن‌بستی نداریم و برای مشکلات کشور راه‌حل وجود دارد. وی همچنین از مردم خواست به دولت نمره دهند. این درخواست زودهنگام رئیس‌جمهور (چراکه هنوز دولت به دستاوردهای چندان مثبتی که جامعه آن را لمس کرده باشد نرسیده است) مورد استقبال برخی خبرگزاری‌ها قرار گرفت تا در پیج‌های اینستاگرامی خود نظرخواهی منتشر کنند، نظرهای زیادی درج شد که در نظرات به اشتراک گذاشته نمره قبولی چندانی دیده نمی‌شود.
اما واقعاً مردم به دولت چه نمره‌ای بدهند؟ وقتی وضعیت بورس را می‌بینند، وقتی وضعیت آشفته‌بازار خودرو را می‌بینند، وقتی به خرید می‌روند و قیمت‌ها تنشان را می‌لرزاند، وقتی از دلار سی هزارتومانی رونمایی می‌شود، وقتی می‌بینند حقوق‌های نجومی پابرجاست، وقتی تورم و گرانی نه‌تنها ذره‌ای کاهش نداشته که ثابت هم نمانده، وقتی در دولت انتصابات فامیلی و رفیق‌بازی می‌بینند باید به دولت چه نمره‌ای بدهند؟ رئیس‌جمهور در بخش دیگری از گفتگوی خود به واکسیناسیون کرونا به‌عنوان یک دستاورد بزرگ دولت خود اشاره کرد و گفت «روزی مردم دنبال واکسن بودند اما امروز دولت دنبال مردم است تا واکسن بزنند» جناب رئیس‌جمهور، شاید مردم به دولت در زمینه واکسیناسیون نمره خوب بدهند اما این سؤال هم برای آنان مطرح است روزی که آنان دربه‌در به دنبال واکسن بودند و اصرار و التماس می‌کردند واکسن زودتر وارد شود شما و برخی از اعضای کابینه کجای ماجرا قرار داشتید؟ چه اندازه آنان را همراهی کردید؟ آقای رئیس‌جمهور، ما تلاش‌های شما را برای حل مشکلات کشور ارج می‌نهیم، ازآنجاکه موفقیت دولت یعنی کاسته شدن فشار بر مردم که ما هم جزئی از همین‌ مردم عادی هستیم، خواستار موفقیت شما و دولتتان هستیم.
اما آقای رئیسی، اگر مشتاق هستید نمره قبولی بگیرید بارم‌بندی نمرات شما می‌تواند موارد زیر باشد. نمره قبولی شما می‌تواند در به سرانجام رساندن گفتگوهای برجامی و رفع تحریم‌ها باشد. شما بارها گفته‌اید که اقتصاد کشور را به گفتگوها و برجام گره نمی‌زنید اما باور کنید اگر گفتگوها به بن‌بست بخورد و شیر تحریم‌ها سفت‌تر شود درآمدهای ناچیز فعلی کمتر خواهد شد و دولت در پیشبرد اهدافش صدمه و فشار بیشتری می‌بیند. برای موفقیت خودتان هم که شده لازم است تحریم نباشد.
شما خودتان به‌خوبی مشاهده می‌کنید که روزبه‌روز فشار بیشتری بر گرده مردم وارد می‌شود. حق ملت این‌همه استرس و سختی نیست. سروکله بحران‌های جدید پیداشده که اگر چاره‌ای اندیشیده نشود در آینده نزدیک به ابر بحران تبدیل می‌شوند، کشور نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلان خارجی در زمینه‌های مختلف است. بدون تردید در کنار دغدغه‌های مختلف اما در برهه فعلی اولویت برای جامعه رفع تحریم‌هاست زیرا یقین دارند دولت بدون برداشته شدن موانع ناشی از تحریم نمی‌تواند کارهای بزرگ انجام دهد پس بهتر است اولویت برای شما و دولت احیای برجام و کاستن از شدت تحریم‌ها باشد.