صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1832

وعده دوباره برای انتشار فیلمی از یک جلسه شورای نگهبان

ادامه حاشیه‌های رد صلاحیت‌ هاشمی

همدلی| حاشیه‌های رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 92 همچنان ادامه دارد. در آن سال وقتی‌ هاشمی رفسنجانی به ستاد انتخابات کشور برای ثبت نام در انتخابات مراجعه کرد کمتر کسی تصور می‌کرد قرار است فرمانده هشت سال دفاع مقدس و از یاران نزدیک امام خمینی  و رهبر انقلاب از دایره نامزدهای ریاست جمهوری حذف شود. ولی این اتفاق افتاد و‌ هاشمی کنار گذاشته شد. از آن زمان تاکنون گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره علت رد صلاحیت ‌هاشمی رفسنجانی وجود دارد. 
حیدر مصلحی وزیر وقت اطلاعات چندی پیش در اظهاراتی متفاوت درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ است که گفته بود گزارش او عامل ردصلاحیت اکبر ‌هاشمی رفسنجانی بوده است.  مصلحی در مصاحبه‌‌ای افزود به شورای نگهبان اطلاع داده بود که ارزیابی وزارت اطلاعات از «کف خیابان‌ها» و محاسبه «هزینه- فایده برای نظام» حاکی از آن است که آقای ‌هاشمی رفسنجانی رای می‌آورد. او این امر را دلیل جلوگیری از شرکت‌ هاشمی رفسنجانی در انتخابات عنوان کرده است.
البته این سخنان را عباسعلی کدخدایی سخنگوی سابق شورای نگهبان در حساب توئیتری خود، رد و ادعا کرد که اعضای شورای نگهبان حرف‌های آقای مصلحی «را قبول نداشتند» سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفت که «دو نفر از اعضای دیگر شورای نگهبان غیر از من نیز این خبر را تکذیب کردند». او به زمان عملی‌شدن وعده انتشار عمومی فیلم جلسه بررسی صلاحیت ‌هاشمی اشاره‌ای نکرد و تنها گفت: «ان‌شاءالله در زمان مناسبی آن فیلم را منتشر خواهیم کرد».  به گفته کدخدایی، «طبق قانون مراجع مختلف باید گزارشاتی که در اختیار دارند را برای شورای نگهبان ارسال کنند اما این گزارشات تنها جنبه کارشناسی دارد. گاهی گزارشات دقیق نبوده و شورای نگهبان نیز خلاف آن نظر داده است». همین اتفاق باعث شد که یک انتظار برای روشن شدن حقیقت درباره علت رد صلاحیت ‌هاشمی شکل بگیرد. برخی درخواست کردند که شورای نگهبان فیلم جلسه را منتشر کنند تا همه جزئیات آن اتفاق را بدانند. 
در آن زمان اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری عنوان کرد: «به عنوان رئیس ستاد مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ٩٢، از شورای نگهبان می‌خواهم که برای جبران حقوق پایمال شده و احترام به افکار عمومی به جای هرگونه پاسخگویی غیرموثر، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند.» سخنگوی در پاسخ به سوالی درباره حواشی رد صلاحیت مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی و ‌‌این‌که آیا فیلم جلسه رد صلاحیت را منتشر می‌کنند؟ گفت: ان‌شاالله در زمان متناسب منتشر می‌کنیم این فرایندی دارد که طی می‌شود.
حالا هرچند سخنگوی شورای نگهبان تغییر کرده اما همچنان انتظار انتشار آن فیلم وجود دارد. با این حال همچنان شورای نگهبان فقط به وعده اکتفا می‌کند. دیروز ‌هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره حواشی رد صلاحیت مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی و ‌‌این‌که آیا فیلم جلسه رد صلاحیت را منتشر می‌کنند؟ گفت: «ان‌شاالله در زمان متناسب منتشر می‌کنیم این فرایندی دارد که طی می‌شود.»