روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
18 آبان 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 67451
0
0
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با همدلی:
بهترین مسیر فعلا برای FATF، بلاتکلیفی است
همدلی:نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: بهترین مسیر برای مسئله FATF این است که فعلا بلاتکلیف بمانیم تا ببینیم که غربی‌ها چه کاری انجام می‌دهند.
سیدحسین نقوی حسینی درباره مسئله FATF در گفت‌وگو با خبرنگار همدلی می‌گوید:«FATF زمانی توجیه داشت که توافق برجام انجام شده بود. غربی‌ها می‌خواستند به تعهداتشان عمل کنند، اما بهانه‌شان این بود که ما می‌خواهیم به تعهدات‌مان عمل کنیم، می‌خواهیم همکاری مالی و پولی داشته باشیم و با شبکه بانکی کار کنیم، اما مقررات FATF مانع کار ما است. در آن شرایط ما FATF را مطرح کردیم و دولت لوایح چهارگانه را آورد.»
وی ادامه می‌دهد:«الان آن شرایط وجود ندارد.آمریکا از برجام خارج شده و تحریم‌های ثانویه آمریکا برگشته است؛ دیگر ما چه FATF را تصویب کنیم و چه نکنیم، چه در لیست سیاه FATF باشیم و چه نباشیم، تحریم‌های ثانویه آمریکا نمی‌گذارد که کسی با ما تعامل پولی و مالی داشته باشد.»
نقوی حسینی در پاسخ به این پرسش که چرا FATF به نتیجه‌ای نمی‌رسد؟ می‌گوید:«دیگر اضطراری وجود ندارد. چون اگر تایید کنیم تعهدات جدیدی به وجود می‌آید و در نتیجه مشکلاتی را هم به همراه دارد و در این شرایط تعهدات جدیدی هم باید بدهیم. در نتیجه بهترین وضعیت این است که منتظر تصمیم غربی‌ها بمانیم.»
وی درباره اینکه آیا این بلاتکلیفی ضرری برای کشور ندارد؟ می‌گوید:«هیچ ضرر یا سودی ندارد. ضرر ندارد به این دلیل که FATF مانع همکاری و تعامل ما نیست. تحریم‌های ثانویه آمریکا مانع اصلی کار ماست. بنابراین FATF چه باشد و چه نباشد، هیچ تاثیری ندارد.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه