روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 تیر 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 63689
0
0
مدیرکمربندسبزمشهد:
۱۸۰ میلیارد تومان برای کمربند سبز مشهد هزینه شده است
مشهد -خبرنگارهمدلی - مدیر کمربند سبز مشهد گفت: هزینه‌ای که تا اکنون برای احداث این تفرجگاه زیبا کرده‌ایم، حدود ۱۸۰ میلیارد تومان است و یکی از اهداف ما نیز در این پروژه حل معضل حاشیه‌نشینی و جلوگیری از گسترش افقی شهر بوده که تا به حال موفق بوده‌ایم.
سید مرتضی مرجانی در بازدید از پروژه‌های کمربند سبز در ارتفاعات جنوبی و آرامگاه فردوسی، گفت: کمربند سبز از ابرپروژه‌هایی است که با یک دید علمی و بر اساس آینده‌پژوهی طراحی و احداث شده است.
مدیر کمربند سبز مشهد افزود: هزینه‌ای که تاکنون برای احداث این تفرجگاه زیبا کرده‌ایم، حدود ۱۸۰ میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه هر پروژه یک اهداف و چشم‌اندازهایی دارد، اظهار کرد: یکی از اهداف ما در پروژه کمربند سبز، حل معضل حاشیه‌نشینی و جلوگیری از گسترش افقی شهر بوده است، چرا که ساخت‌وساز بی‌رویه‌ای در حاشیه شهر اتفاق می‌افتاد، اما بعد از اجرای این پروژه ما توانستیم جلوی گسترش افقی شهر و حاشیه‌نشینی را بگیریم، به گونه‌ای که بعد از اجرای آن حتی یک مترمربع نیز ساخت‌وساز غیرمجاز خارج از حریم نداشته‌ایم.
مرجانی بیان کرد: از دیگر اهداف این پروژه جلوگیری از تصرفات غیرمجاز اراضی ملی است که با حمایت خوب دادستانی و شورای حفظ حقوق بیت‌المال، با هر گونه تصرفی که مشاهده شود، برخورد می‌شود‌، مستحدثات متعددی داشته‌ایم که با دستور مستقیم دادستان تخریب شده و به کمربند سبز بازگردانده شده است.مدیر کمربند سبز مشهد عنوان کرد: پروژه کمربند سبز ۲۹ هزار هکتار است و سالانه یک رشد ۳۰۰ هکتاری برای آن در نظر گرفته‌ایم و تا کنون ۴ هزار و ۱۴۶ هکتار در ۱۱ عرصه، یک میلیون و ۲۴۷ هزار اصله درخت کاشته‌ایم‌. وی با اشاره به مدیریت منابع آب، خاطرنشان کرد: به‌علت کمبود منابع آبی، گونه‌های مقاوم و بومی مانند ارس و ارغوان کاشته می‌شود، برای سازگاری و پایداری بهتر نهال‌ها با محیط دو نهالستان نیز در همین منطقه ایجاد کرده‌ایم و درختان کمربند سبز را از این دو نهالستان تامین می‌کنیم. مرجانی ادامه داد: گونه‌های مثمر مانند توت، شاتوت، بنه، سنجد، عناب و انگور در مساحت‌های ۵ و ۱۰ هکتاری کاشته‌ایم تا یک درآمدزایی نیز برای تامین بخشی از مخارج کمربند ایجاد شود.
مدیر کمربند سبز مشهد در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره هزینه نگهداری کمربند سبز گفت: سالانه حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیارد تومان برای نگهداری کمربند سبز هزینه می‌شود. وی ضمن تشکر از دوستداران محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد به‌سبب توجه ویژه‌ای که به بحث‌های زیست محیطی کمربند سبز دارند، اظهار کرد: با دستور شهردار مشهد یک سری زیرساخت‌های رفاهی مانند آلاچیق و سرویس بهداشتی و نمازخانه برای شهروندانی که از این محدوده عبور می‌کنند مهیا شده است که تا دو ماه آینده تکمیل می‌شود.
مرجانی افزود: یکی از عواملی که سرعت اجرای کمربند سبز به آن بستگی دارد، بحث اراضی است، البته درباره اراضی دولتی مشکل چندانی وجود ندارد اما یک سری از اراضی مستثنی است و مالک خصوصی دارد و باید هزینه زیادی برای تملک آن پرداخت کنیم.
*هزینه پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی ۱۶ میلیارد تومان برآورد شده است.
مدیر پروژه‌های توسعه و بهسازی طوس در ادامه این بازدید گفت: محدوده منفصل طوس با سه هزار و ۴۰۰ هکتار مساحت از انتهای سال ۹۱ جزو محدوده شهری مشهد قرار گرفت که ۳۶۰ هکتار از آن محدوده تاریخی است. مسعود افخمی با بیان اینکه در این دوره مدیریت شهری کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شکل گرفت که پیگیر مسائل و موضوعات مرتبط با این محدوده تاریخی است، عنوان کرد: تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای در مورد محدوده ۷ هکتاری جلوخان بین شهرداری، شورای شهر و میراث فرهنگی بسته شد، تا این ۷ هکتار با کاربری کاملا غیرانتفاعی به بهره‌برداری برسد. وی افزود: هزینه‌ای که مشاور برای این محدوده تاریخی ۷ هکتاری برآورد کرده است، حدود ۱۶ میلیارد تومان است که تاکنون ۱۰ میلیارد آن مصرف شده است.
مدیر پروژه‌های توسعه و بهسازی طوس اظهار کرد: این پروژه در سه فاز انجام شد، که فاز اول به وسعت سه هکتار در مدت زمانی ۶ ماه به بهره‌برداری رسید و فاز دوم در محدوده شرقی به وسعت ۲ هکتار است که در ۱۰۰ روز برای آن در نظر گرفته شده و هنوز ۴۵ روز از اتمام آن باقی است. افخمی با بیان اینکه کل این ۷ هکتار تا قبل از بهمن ماه ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد، بیان کرد: بعد از این محدوده تاریخی ۷ هکتاری که فقط فضاسازی است، پروژه بلوار پردیس به مساحت ۳۰ هکتار در دستور کار است که از بعد جلوخان تا رودخانه کشف رود ادامه دارد.وی عنوان کرد: این محدوده ۳۰ هکتاری وضعیت نابسامانی دارد که در ایام تعطیلات مورداستفاده تفریحی خانواده‌هاقرارمی گیردوبعدازتکمیل جلوخان ساماندهی می‌شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه