روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 خرداد 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 62143
0
0
نظر مراجع تقلید در مورد توهین به مقدسات اهل سنت
آیات عظام مکارم‌شیرازی، سیستانی، وحیدخراسانی، جوادی‌آملی، نوری‌همدانی، موسوی اردبیلی، شبیری‌زنجانی، در فتوایی جداگانه دیدگاهشان را راجع به توهین به مقدسات اهل‌سنت بیان کردند که متن کامل فتوا آنها می‌آید.
آیت الله العظمی خامنه ای:
اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) -می شود.
آیت‌الله العظمی سیستانی:
دشنام به مقدسات اهل سنت مغایر با آموزه های اهل بیت عصمت (علیهم السلام) به شیعیان و شاگردان خود است.
آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی:
هرگونه اهانت به مقدسات دیگران شرعا جایز نیست.
آیت‌الله العظمی وحیدخراسانی:
نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد، نباید به مقدسات آنها توهین نمود، لعن و سبّ بزرگان آنها جایز نیست، زیرا موجب دور کردن آنها از اهل بیت و معارف آنها می‏شود.
آیت‌الله العظمی جوادی آملی:
سبّ صحابه، اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، توهین و تحقیر ظالمانه نسبت به باورهای هرکدام از دو گروه، حرام و ایجاد اختلاف و روشن کردن آتش تفرقه و شقاق و تحطیم و هدم اساس وحدت امت اسلامی، گناهی بزرگ است.
آیت‌العظمی نوری‌همدانی:
جائز نیست.
آیت‌العظمی شبیری زنجانی:
مومنین باید از انجام اموری که باعث تفرقه و اختلاف و تضعیف اسلام می شود اجتناب کنند. در صحیحه ابی بصیر از حضرت باقر علیه السلام نقل شده است اِنَّ رَجُلًا مِنْ تَمِیمٍ اَتَى النَّبِیَّ ص فَقَالَ اَوْصِنِی فَکَانَ فِیمَا اَوْصَاهُ اَنْ قَالَ لَا تَسُبُّوا النَّاسَ فَتَکْسِبُوا الْعَدَاوَهَ لَهُمْ.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه