روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 فروردین 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 45864
0
0
مهین عظیما حال خوشی ندارد
مهین عظیما، هنرمند برجسته نقاشی، این روزها حال جسمی رو به راهی ندارد و تکلم برای او سخت است اما دوست دارد اگر سخنی می‌گوید درباره هنرش باشد.
گلبرگ برزین، فرزند این هنرمند در این باره به ایسنا می گوید: بیماری‌ مادرم هنوز پابرجاست. او نمی‌تواند راه برود و اخیرا تکلم نیز برای او سخت شده است. او به هیچ وجه نمی‌تواند کار کند و دست خود را به زحمت حرکت می‌دهد. مادرم تا تابستان ۱۳۹۴ کار کرد اما به دلیل سختی شرایط، در آن مدت کارهای خیلی کوچک انجام داد.
او ادامه می‌دهد: به دلیل اینکه تکلم برای او مشکل شده، ارتباط برقرار کردن با او مقداری سخت شده است. او برای شناسایی کسانی که مرتب با آن‌ها در ارتباط است، مشکلی ندارد اما کسانی را که مدتی ندیده باشد به فراموشی می‌سپارد. با این حال او چه کسی را به یاد بیاورد چه نیاورد، اگر با او صحبت کند از آثارش می‌گوید.
برزین درباره رسیدگی مسئولان به وضعیت مادرش می‌گوید: موسسه هنرمندان پیشسکوت دو سال گذشته برای روز تولد مادر تماس گرفتند و برای حضور در مراسم جشن تولد ماه این موسسه دعوت کردند اما من به آن‌ها گفتم امکان جابه‌جایی مادر وجود ندارد. حتی مادرم را برای شرکت در افتتاحیه نمایشگاهش (در سال ۱۳۹۵) با آمبولانس بردیم. نوروز ۱۳۹۶ نیز از طرف همین موسسه برای دیدن او آمدند اما بعد از آن دیگر خبری نشد.
فرزند مهین عظیما در این زمینه اضافه می‌کند: هنرمندان وقتی به سن پیری می‌رسند کاملا فراموش می‌شوند اما وقتی از دنیا می‌روند، یکباره نامشان بزرگ می‌شود و درباره آن‌ها صحبت می‌کنند. ممکن است مادر من الان نتواند ارتباط خاصی با افراد برقرار کند اما همینکه دغدغه اصلی ذهن او هنوز هنرش است، به نظر من بی‌معرفتی آدم‌ها است که او را فراموش کنند.
او در پاسخ به اینکه آیا قصد برگزاری نمایشگاهی از آثار این هنرمند نقاشی پشت‌شیشه را دارند؟ اظهار می‌کند: نمایشگاهی که سال ۱۳۹۵ برگزار شد مروری بود بر آثار مادرم از زمان دانشجویی تا روزهای آخری که کار می‌کردند. در حال حاضر برنامه‌ای برای برگزاری نمایشگاه نداریم اما اگر موقعیت خاصی باشد از این موضوع استقبال می‌کنیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه