روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 فروردین 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 45856
0
0
سخنگوی وزارت خارجه از بیانیه پایانی اتحادیه عرب انتقاد کرد
تاسف‌بار و ناامیدکننده
‎در پی تکرار اتهامات عربستان سعودی به ایران در بیانیه پایانی اجلاس سران اتحادیه عرب، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ضمن تاکید مجدد بر سیاست اصولی و دائمی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، اتهامات وارده به ایران در برخى از بندهاى این بیانیه را کاملا مردود دانست.
بهرام قاسمی با ابراز تاسف عمیق از برخی مفاد بیانیه پایانی اجلاس سران اتحادیه عرب که در ظهران عربستان تشکیل شد، اظهار داشت: این بیانیه نیز مانند دیگر بیانیه‌های پیشین با تکرار ادعاها و دروغ‌های واهی و بی‌ثمر علیه جمهوری اسلامی ایران، در شناخت دقیق علل بحران‌های منطقه، بار دیگر با نادیده‌انگاشتن حقایق، بی‌راهه را بر راه ترجیح داده است.
قاسمی تصریح کرد: امیدواری بسیاری وجود داشت که این اجلاس به دور از اتخاذ استاندارهای چندگانه همیشگی و تکراری، در شناخت عوامل موثر و اصلی برای ایجاد ثبات و بازگشت آرامش به منطقه، گامی مثبت در جهت همگرایی منطقه‌ای بردارد اما سایه سنگین سیاست‌های مخرّب سعودی بر بندهایی از بیانیه پایانی اجلاس کاملا مشهود است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با ایرانی‌خواندن جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، تلاش برخی همسایگان جنوبی برای جعل نام این جزایر و تکرار ادعاهای نادرست، غلط و اساسا بیجای آنان را «آب در هاون کوبیدن» توصیف کرد و آن را منسوخ، بی‌اثر و دخالت در امور داخلی ایران دانست و شدیدا محکوم کرد.
‎قاسمی تاکید کرد: مایه تاسف فراوان است که برخی کشورهای عضو این اتحادیه عربی با چشم‌فروبستن روی واقعیت‌های تاریخی و جغرافیایی، حق حاکمیت همسایگان را نادیده گرفته و از سیاستی خردورزانه و مبتنی بر حسن همجواری پیروی نمی‌کنند و با وارونه جلوه‌دادن واقعیت‌های مسلم تاریخی، ظرفیت و توان بالقوه کشورهای عربی و اسلامی برای بُرون‌رفت منطقه از بحران‌ها را همچنان صرف اتهامات و تلاش‌های فرسایشی و باطل می‌کنند.
‎سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان افزود: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ همگرایی هر چه بیشتر و احترام متقابل به حق حاکمیت کشورها به ویژه همسایگان و رعایت حسن همجواری استوار بوده و انتظار دارد کشورهای منطقه ضمن حفظ احترام متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر بر طبل اتهامات و ادعاهای واهی نکوبند و واقع‌بینی، تعامل، تامل، منطق، گفتگو و حسن نیت و آینده‌نگری را برای کاستن از تنش‌ها و نگرانی‌های بی‌حاصل و اتخاذ تدابیر لازم جهت اقدامات اعتمادساز و ثبات‌بخش سرلوحه سیاست‌های خود قرار دهند.
بیست‌و‌نهمین اجلاس اتحادیه عرب با حضور سران کشورهای عربی در شهر «ظهران» عربستان سعودی برگزار شد و با انتشار بیانیه‌ای، به کار خود خاتمه داد. در این اجلاس امیر قطر، پادشاه مراکش، حاکم امارات، رئیس‌جمهوری الجزایر، سلطان عمان و رئیس‌جمهوری سوریه حضور نداشتند.
اتحادیه عرب در این بیانیه به مسائلی از جمله حقوق مردم فلسطین، اختلاف میان کشور‌های عربی، چیزی که از آن به عنوان «دخالت ایران در امور کشور‌های منطقه» یاد می‌شود و حمله شیمیایی در سوریه پرداخت.
در رابطه با ایران، سران اتحادیه عرب با حمایت از اقدامات بحرین و عربستان، تصویب تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را خواستار شدند. آن‌ها مدعی شدند ایران در امور کشور‌های منطقه دخالت می‌کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه