روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 فروردین 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 45855
0
0
با اعلام موضع بعضی از اعضا مطرح شد
احتمال مخالفت کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با پومپئو
روح‌اله نخعی
اعلام مخالفت علنی از سوی دو سناتور دمکرات و یک سناتور جمهوری‌خواه با مایک پومپئو، این احتمال را ایجاد کرده‌است که این کمیته با انتصاب او به سمت وزارت امور خارجه مخالفت کند. این مخالفت، الزام قانونی برای سایر اعضای مجلس نمی‌آورد و دیگر اعضا می‌توانند، برخلاف توصیه کمیته تخصصی به وزیر رای بدهند؛ اما سوابق نشان می‌دهد، موضع مخالف کمیته تخصصی تاثیر به‌سزایی در سرنوشت رای اعتماد وزیر دارد.
تا اینجا سناتور رند پال جمهوری‌خواه از ایالت کنتاکی، سناتور تیم کین دمکرات از ایالت ویرجینیا و سناتور چین شاهین دمکرات از ایالت نیوهمپشایر مخالفت علنی خود را با انتصاب پومپئو به این سمت اعلام کرده‌اند. برخی گزارش‌ها حاکی از این هستند که دیگر اعضا نیز به طور خصوصی تردیدها و مخالفت‌های خود را با پومپئو ابراز کرده اند.
پال در جلسه معرفی مایک پومپئو در سنا درباره اجازه ترامپ برای صدور فرمان حمله به سوریه با او به بحث و مخالفت پرداخت و اقدام این دولت برای حمله بدون اجازه کنگره را خلاف قانون اساسی خواند. پال با اشاره به مخالفت ترامپ با حمله آمریکا به عراق گفت به نظر او، موضع ترامپ در این باره از موضع مشاورانش بهتر است و این نگرانی وجود دارد که پومپئو در این زمینه مشاوره نادرستی به ترامپ بدهد. رند پال، مانند پدرش ران پال لیبرتارین است و همواره از مخالفان مداخله‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در دیگر مناطق جهان بوده است.
تیم کین نیز روز یک‌شنبه در مصاحبه با برنامه تلویزیونی
‏Face The Natio- گفت در جلسه این کمیته از پومپئو حمایت نخواهد کرد. او علت این موضع را رویکرد ضددیپلماسی پومپئو خواند: «رئیس‌جمهوری داریم که ضددیپلماسی است و من نگرانم که مایک پومپئو همان تمایل را به مخالفت با دیپلماسی دارد.»
تیم کین و جین شاهین در حالی با پومپئو برای وزارت خارجه مخالفت می‌کنند که پیشتر برای سمت ریاست سیا به او رای داده بودند.
پومپئو علاوه‌براینکه باز (جنگ‌طلب) به حساب می‌آید، به مواضع ضدمسلمانان و اقلیت‌ها نیز متهم است.
سوال طبیعی این است که آیا تابه‌حال وزیر خارجه‌ای علی‌رغم مخالفت کمیته سیاست خارجی رای اعتماد گرفته یا نه؛ اما به لحاظ تاریخی، لااقل از سال ۱۹۲۵ هیچ کدام از گزینه‌های وزارت خارجه اساساً با توصیه منفی کمیته مواجه نشده‌اند. از قبل از این سال سوابق علنی از تصمیم کمیته وجود ندارد؛ البته در دیگر وزارت‌خانه‌ها گزینه‌های بوده‌اند که علی‌رغم مخالفت کمیته تخصصی، رای اعتماد را به دست آورده‌اند.
یک دلیل نادربودن این پدیده به طور کلی این است که معمولاً کاخ سفید، قبل و بعد از اعلام گزینه تحقیقات و هماهنگی‌ها و حتی لابی‌های لازم را انجام می‌دهد تا با احتمال حداکثری موفقیت گزینه را معرفی کند. می‌توان تصور کرد، حساسیت سمت وزارت خارجه در صحنه جهانی و وجهه دیپلماتیک گزینه‌های پیشنهادی یا سوابق آن‌ها در کمیته‌های مربوط در کنگره از دلایلی است که باعث شده گزینه‌های این سمت با چنین مانعی مواجه نشوند.
برخی رسانه‌های ایران، بعدازظهر دیروز با برداشت نادرست از اعلام مواضع، خبر مخالفت این کمیته با پومپئو را منتشر کردند، اما این کمیته هنوز رسماً رای‌گیری خود را انجام نداده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه