روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 شهریور 1396  |  جامعه  |  کد خبر: 37270
0
0
مولوی عبدالحمید
یک پوشش خبری ساده
آساره کیانی:
حالا دیگر عکس‌اش را به راحتی می‌توان در سایت‌ها و حتی خبرگزاری‌هایی با مواضع مشخص هم پیدا کرد؛ نیازی به پیداکردن از سایت‌های بیگانه، نیست؛ عکس خودش بالا می‌آید؛ مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی را می‌گویی؛ مرد بلوچ‌تباری از دیار زاهدان و یکی از امامان جمعه اهل سنت.
آقای مولوی در شرایط حساسی به نوعی نماد وحدت سنی و شیعه شده و واسطه برقراری ارتباطی صلح‌آمیز مابین شیعه و اهل سنت، شهره شده است.
نمونه‌اش «قضیه گروگانگیری» و آزادی مرزبان‌های ایرانی که توسط گروه تروریستی جیش‌العدل ربوده شدند؛ همان‌موقع(فروردین 93) مطبوعات و رسانه‌های اصولگرا، درباره نقش مولوی شبهاتی را مطرح کردند و گفتند امام جمعه زاهدان هنگامی حسن نیت کامل خود را ثابت می‌کند که تمام توانش را در ریشه‌کنی اشرار در سیستان و بلوچستان به کار بگیرد.
به نظر می‌رسد برخی از این «بی‌انصافی‌ها» تاثیری نداشت و او مواضع صلح‌آمیز خود را تا جایی ادامه داد که پای حمایت تمام‌قدش از روحانی بیایستد. مولوی اگر در رای بالای حسن روحانی(رئیس‌جمهور) از یک‌سو و لیست امید شوراهای شهر و روستاها از سوی دیگر، موثرترین نباشد، در ترویج فرهنگ مدارا و صبر به‌رغم همه کمبودهای محرومیت‌آمیز، تاثیری شگفت‌آور داشته است؛ البته از او تشکر هم شد اما در جشن «تحلیف» رئیس‌جمهوری که آب از سرش گذشته بود،هیچ‌کسی یادش نبود که او را هم به مراسم دعوت کند؛ بعدها که اعتراضات مجازی شدت گرفت، بعضی مسئولان گفتند که جانداشته‌ایم، دعوتش نکردیم!
مولوی تا همین اواخر چیزی نگفت و هیچ‌کس نمی‌داند چه بر او گذشت که حالا حرفی زده که رسانه‌ها بتوانند بدون هیچ مجوزی عکسش را انتشار دهند؛ آقای عبدالحمید اسماعیل‌زهی، گفته « اگر دولت روحانی انتظارات برای رفع تبعیض علیه این اقلیت دینی را برآورده نکند، ممکن است در انتخابات آینده از اصولگرایان حمایت کند.»
کار به جایی رسیده که توصیفات به دفتر کارش با تمامی جوانب آن هم رسیده؛ لباسش، ریش سفید و زبان
بلوچی‌اش همه با جزئیات آمده؛ مصاحبه‌ایست طولانی و تهیه‌کننده آن، خبرنگاری بود که مولوی را از نزدیک ملاقات کرده و چند سال مصاحبه را در نوبت چاپ نگه داشته بود. روزنامه مذکور با هزار جرح و تعدیل مصاحبه را چاپ می‌کند و حالا خبرگزاری‌های رسمی هم آن را به طور کامل انعکاس
می‌دهد.
اتفاق مبارکی است آنان که در اقلیت بودند، حالا بیش از گذشته مطرح شوند و رسانه‌هایی با خط و مشاء تعریف‌شده به حدی از آزادی برسند که صحبت‌های او را انعکاس دهند. اما شاید چندان خوشایند نباشد وقتی دلیل این مطرح‌شدن همان دعواهای همیشگی باشد و روی‌هم را کم‌کردن، علت واقعی اتفاق.
مولوی نشان داده مرد عمل است و شاید بی‌عملی‌های سهل‌انگارانه که آن هم علت‌های فراوانی پس خود، موجب چنین موضع‌گیری روراستی از سوی او شده؛ مولوی شاید از محرومیت‌های مردم خاک بی‌آب و علفش به تنگ آمده و خیلی «زشت» است که به واسطه انتقاد از رئیس‌جمهور، مورد حمایت جناح مقابل قرار بگیرد؛ آن هم تنها دریک «پوشش خبری ساده»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه