روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 شهریور 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 37264
0
0
با تغییر کاربری سینماها به فروشگاه
مواد غذایی و پارکینگ ایلام سینما ندارد
ایلام یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور به لحاظ زیرساخت‌های فرهنگی است؛ استان سال‌ها است که سینما ندارد و با وجود وعده‌های مختلف مسئولان ساخت یک سالن سینما در استان هنوز هم محقق نشده است.
استان 550 هزار نفری ایلام در سال‌های گذشته، دو سالن سینما یکی در شهر ایلام و دیگری در شهر آبدانان داشته و حالا هر دو آن‌ها به مکان‌های دیگر تغییر کاربری داده‌اند.
سینما قدس ایلام که پنج سالی است به بهانه بهسازی تخریب و حالا به «پارکینگ» تبدیل شده است و هیچ خبری از ساخت مجدد این سالن سینما نیست.
حکایت تلخ سینما قدس ایلام به همین جا ختم نمی‌شود و طبق گفته مالک سینما برای ساخت مجدد سینما، زمین محل ساخت سینما مشکلاتی دارد که باید شهرداری آن را حل کند.
سینما فرهنگ آبدانان نیز به «فروشگاه مواد غذایی» تغییر کاربری داده و سال هاست خبری از اکران فیلم در آن نیست و مردم شاهد خرید و فروش اجناس و مواد خوراکی در آن محل هستند.
آقای مرادی از شهروندان ایلامی، به مهر گفته:«واقعا نبود سینما در شهر ایلام یک معضل بزرگ فرهنگی بوده و وجود یک فضای فرهنگی در مرکز استان ضروری است؛ نبود فضاهای فرهنگی مثل سالن تئاتر باعث شده بسیاری از استعدادهای هنری استان به دیگر نقاط کشور مهاجرت کنند.»
آقای عباسی از دیگر شهروندان ایلامی گفته:« واژه تئاتر و سینما در استان ایلام بیگانه هستند چراکه این حرف ها را فقط مردم ایلام
می‌شنوند و خبری از آن‌ها در استان نیست؛ نه فقط بحث سینما بلکه در سایر رشته های هنری و فرهنگی در استان اصلا فضایی وجود ندارد، جوانان هنرمند هم در استان جایی برای تمرین و یادگیری ندارند.»
اما محمد علی نیاکان، مدیر کل ارشاد استان ایلام درباره این مسائل توضیح داده «در حال مذاکره با شورای شهر و شهرداری ایلام هستیم که در نقطه‌ای دیگر از شهر ایلام مجوز ساخت سالن باید همه دستگاه‌های اجرایی برای راه اندازی سینما قدس ایلام همکاری داشته باشند تا مالک سینما پای کار بیاید و با تسهیلات این سینما مجدد فعال شود.»
او گفته: «باید همه دستگاه‌های اجرایی برای راه اندازی سینما قدس ایلام همکاری داشته باشند تا مالک سینما پای کار بیاید و با تسهیلات این سینما مجدد فعال شود؛ توسعه فضاهای فرهنگی یکی از مهم‌ترین نیازهای استان ایلام است، به این دلیل که این استان علاقه‌مندان زیادی در رشته‌های مختلف فرهنگی دارد.»
او با اشاره به اینکه این استان دارای استعدادهای بی شماری در زمینه‌های مختلف فرهنگی است، گفته: البته قرار است در آینده برج هنری هم در استان ساخته شود.
علیرضا پوراحمد از کارشناسان مسائل فرهنگی ایلام نیز هم گفته: «آنچه در استان ایلام مشاهده می کنیم نبود فضاهای فرهنگی برای جوانان استان است. متاسفانه این معضل باعث شده اکثر جوانان استان گرفتار آسیب های اجتماعی مثل اعتیاد شوند چراکه وجود فضاهای فرهنگی مثل سینما باعث نشاط و پویایی جامعه می شود. واقعیت این روزهای ایلام این است که فضای فرهنگی مناسب وجود ندارد؛ مساله‌ای که به واقع جای بحث دارد و سوال اصلی این است که چرا به زیرساخت‌های فرهنگی توجه چندانی نمی شود در حالی که خانواده‌های استان به سینما و تئاتر و... نیاز دارند.»او در ادامه افزوده؛ «ایلام، آسیب‌های اجتماعی بی‌شماری دارد؛ اگر فضاهای فرهنگی مثل سینما وجود داشت قطعا نقش مهمی در کاهش آسیب‌ها می‌توانست بازی کند چراکه جوانان وقت خود را بیهوده سپری می کنند و همین عاملی می‌شودبرای رفتن جوانان به سمت اعتیاد و دیگر آسیب ها.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه