روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
30 فروردین 1396  |  یادداشت  |  کد خبر: 29575
0
0
احسان اقبال‌سعید
نامه ای برای مظلوم‌سازی
ابراهیم رئیسی از طریق انتشار دونامه و یک اظهار نظر انتخاباتی علیه دولت حسن روحانی عملا خود را به عنوان قطب دوم انتخابات مقابل حسن روحانی معرفی کرد. عملی که شاید وقوع آن قبل از اعلام رسمی نامزدهای احراز صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان، شک درباره عدم توفیق تیم احمدی‌نژاد برای کسب مجوزهای لازم برای حضور در انتخابات را به یقین نزدیک‌تر کند. ظاهرا اصول‌گرایان فارغ از طیف‌های گوناگون‌شان علاقه خاصی به نامه‌نگاری دارند و رسالت نصیحت و هدایت در قالب نامه را همواره برای خود محفوظ می‌دانند. آقای رئیسی در نامه خود حسن روحانی و سازمان صدا وسیما را نشانه رفته است. در فرازی از نامه کوتاه خطاب به صدا وسیما چنین آمده است:«متاسفانه برخلاف روال معمول، اکنون برنامه‌های جاری رئیس‌جمهور محترم که یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری می‌باشند، به طور پی در پی و پرحجم در صدا و سیما پوشش زنده و خبری پیدا می‌کند.از صداوسیما انتظار می‌رود با عنایت به اهداف و ماموریت‌های قانونی خود از هرگونه اقدامی که با ایجاد شائبه تبلیغ جانبدارانه به نفع یک فرد یا جریان خاص، فرآیند داوری درست و آگاهانه مردم شریف را مخدوش سازد، جداً پرهیز نماید.»
نامه آقای رئیسی خطاب به صدا وسیما از چند جهت قابل تامل است. اول اینکه یقینا ارتباط تولیت آستان قدس رضوی با مدیریت اصول‌گرای صدا وسیما بسیار حسنه است و اگر گلایه یا سخنی هم مطرح بود می‌توانست در قالب دیدار حضوری یا تماس تلفنی مطرح شود، پس نفس انتشار عمومی نامه حکایت از برنامه‌ای دیگر در پس نگارش نامه است. احتمالا آقای رئیسی و تیم تبلیغاتی‌اش به استراتژی رفتن در سنگر مظلومیت می‌اندیشند. مظلومیت قالبی است که با توجه به خوی مظلوم‌نواز و عاطفی ایران همیشه جواب داده است. در ادوار گذشته هم وقتی نامزدی توانسته این باور را بقبولاند که تنها است وهمه علیه او هستند عموما توانسته بخشی از رای‌دهندگان را به خود جلب کند. از اشک‌های رئیس دولت اصلاحات در روز اعلام نامزدی برای دور دوم در سال80 تا شعار چپ، راست کارگزار علیه خدمتگزار احمدی‌نژاد، همه حکایت از جواب دادن استراتژی مظلومیت در انتخابات ایران است. اما هر عنوانی در انتخابات پیش‌رو مناسب آقای رئیسی باشد عنوان مظلوم یقینا نخواهد بود. چراکه یقینا تمام اصول‌گرایان و شبکه‌های نیروهای مذهبی و هیئتی رئیسی را همراهی خواهند کرد. و بسیاری نهادها و ارگان‌های موجود هم حسب نگاه اصول‌گرایانه قطعا از ایشان حمایت خواهند کرد. رسانه‌های پرشمار مجازی و نوشتاری و... غیره هم در اختیار ایشان است. واگر رقیب او رئیس دولت است، رئیسی هم تولیت نهاد بسیار تاثیرگذار آستان قدس رضوی را در اختیار دارد. جهت‌گیری برنامه‌های صدا وسیما هم در سال‌های اخیر نوع نگاه این رسانه انحصاری به روحانی و تیم همفکرش را نشان می‌دهد. این ارادت صدا وسیما به روحانی تا آن مرحله است که حتی از انتقاد و تخریب در برنامه سرگرمی چون دورهمی و چهره‌ای چون مهران مدیری هم نمی‌گذرند. ظاهرا تیم آقای رئیسی انتظار دارند صدا وسیما برنامه‌های روتین رئیس جمهور را هم نشان ندهد. اما پخش متعدد نماز آقای رئیسی از دید این گروه مصداق تبلیغات به حساب نمی‌آید. به‌هرحال از این نامه برمی‌آید پروژه مظلوم و تنهاسازی رئیسی کلید خورده است.
اما در نامه دوم رئیسی خطاب به حسن روحانی چنین می نویسد:«اگر در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری، رقابت برای خدمت به مردم می‌باشد و همین مایه مباهات ماست، حیف است که به شائبه نمایش‌های تبلیغاتی که داوری دیگران را درباره ما مخدوش می‌کند، آلوده
شود.»
رئیسی در این نامه سعی دارد فعالیت‌های عمرانی و معمولی رئیس جمهور را که تبعا به دلیل نزدیکی به اتمام دوره چهارساله و نزدیکی اتتخابات سرعت بیشتری گرفته رنگ و بوی تبلیغاتی و نمایشی ببخشد. در اینکه دولت‌ها باید فارغ از زمان در همیشه مسئولیت خود به دنبال خدمت و بهبود وضعیت جمهور مردم باشند تردیدی نیست. اما واقعیت سیاسی این است که در حافظه کوتاه‌مدت سیاسی مردم ایران که گاه با تصمیمات ساعات پایانی خود سرنوشت انتخابات را رقم زده‌اند اعمال روزهای آخر بیشتر در یادها می‌ماند وتاثیرگذار است. حتی اگر هدف انتخاباتی هم در میان باشد آیا تسریع خدمت‌رسانی امری مذموم است؟ جالب اینکه اصول‌گرایان همراه امروز آقای رئیسی اقداماتی چون توزیع سبب زمین، سهام عدالت و غیره .... را در روزهای دولت یار نیکو دانسته و ناشی از تب خدمت رئیس وقت دولت می‌دانستند که برای خدمت شب وروز نمی‌شناسد. اگر تسریع اقدامات خدماتی روحانی با شائبه انتخاباتی بودن از نظر آقای رئیسی مذموم است پس اقدامات پرشتاب آستان قدس در رسیدگی به محرومان و توزیع اقلام را چگونه باید نگریست؟ نهایتا می‌توان گفت اگر هر کدام از طرفین انتخابات آرزوی رفتار انتخاباتی اخلاقی را دارند این جمله حضرت معصوم(ع) را نصب‌العین قراردهند که آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران هم نپسند وآنچه برای خود می‌پسندی برای آنان هم بپسند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه